Za 10 dni dowiemy się kim jest Satoshi Nakamoto | Prawda czy fałsz?

2 283

Kim tak naprawdę jest Satoshi Nakamoto? To pytanie zadają sobię miłośnicy kryptowalut już od 10 lat. Do tej pory wiele osób podawało się za Nakamoto, podając mniej lub bardziej wiarygodne dowody. Jednakże, nikt jeszcze nie ujawnił wystarczającego potwierdzenia, że jest Satoshim Nakamoto  -jedną z czołowych postaci dzisiejszego środowiska kryptowalut. W ostatnich dniach powstała nowa witryna internetowa związana z „prawdziwą tożsamością” twórcy Bitcoina. Strona o nazwie Gotsatoshi.com funkcjonuje od kwietnia tego roku i za 10 dni ma ujawnić, kto tak naprawdę kryje się za postacią Satoshi’ego Nakamoto. 

Nowa strona Gotsatoshi.com została uruchomiona z tykającym licznikiem do ujawnienia tożsamości Satoshi Nakamoto. Zegar pokazuje dzisiaj 10 dni do ujawnienia Nakamoto, ale ile w tym jest czystej prawdy? Czy w końcu zobaczymy prawdziwego twórcę Bitcoinów, czy też będzie to przemyślany zabieg PR przez marketingowców konferencji Consensys od Coindesk? Zgodnie z informacjami podanymi na stronie gotsatoshi, tożsamość będzie zdemaskowana podczas relacji na żywo, tak więc wtedy się przekonamy, czy jest to zwykły zabieg marketingowy.

„Nigdy nie wyobrażałem sobie, że tak bardzo interesujące bedzie to, kim jestem. Czy idea nie może przemówić sama za siebie?

Zacytuję znanego poetę: „Odważne pomysły są jak szachy posunięte naprzód: mogą zostać zbite, ale mogą także rozpocząć zwycięską grę.

Jeśli nadal chcesz poznać prawdę – gotsatoshi.com” – czytamy na twitterze gotsatoshi.com

bitcoin satoshi nakamoto
źródło: pexels/pixabay

Satoshi Nakamoto – legendarna postać

Twórca Bitcoina to postać o którą biły się wszystkie czołowe media, bo jak osoba (bądź grupa osób), która stworzyła Bitcoina, może pozostawać tak długo w cieniu? Można rzec, że Nakamoto staje się postacią legendarną, wokół której z pewnością powstanie wiele nowych teorii. Jeśli kryptowaluty odniosą sukces, nasze dzieci będą się prawdopodobnie przekrzykiwać, kim była osoba, która sprzeciwiła się globalnemu systemowi finansowemu tworząc tak innowacyjny środek płatności.

Wraz z upływem czasu pojawiło się wiele teorii na temat tego, kto to tak naprawdę Satoshi Nakamoto. Niektórzy członkowie społeczności stawiali na Nicka Szabo, znanego pioniera kryptowalut oraz inwestora w startupy krypto. Niektórzy nawet ogłosili się twórcami Bitcoina, tj. Craig Wright twierdzi, że tak naprawdę to on jest Satoshim. Jego teorie obalono, przez co stał się swoistego rodzaju pośmiewiskiem w całej społeczności kryptowalut. W 2014 roku informacje szybko się rozeszły, że konto Satoshi’ego na platformie P2PFoundation zostało zhakowane, gdyż ujawniono powiązane z nim konto e-mail: [email protected] Jednakże, w listopadzie 2018 roku, konto Nakamoto powróciło do życia. Na koncie opublikowano wpis o prozaicznej treści „nour”. Ponadto, Satoshi zaakceptował zaproszenie do znajomych od kilku osób, w tym brazylijskiego dziennikarza.

Niektórzy nawet twierdzili, że znają tożsamość Nakamoto – i mogą ją ujawnić. Jedną z tych osób był kontrowersyjny przedsiębiorca i wizjoner, John McAfee – twórca oprogramowania antywirusowego McAfee. W ostatnim wywiadzie dla agencji Bloomberg, McAfee stwierdził, że zna tożsamość Satoshi’ego i zamierza ją ujawnić. Jak jednak pisaliśmy na łamach naszego portalu, przedsiębiorca wycofał się ze swojego stanowiska, podając za przyczynę „powody prawne”.

Co sądzicie o stronie gotsatoshi.com? Czy jest to kolejna zabawa z tożsamością Nakamoto, a może zabieg marketingowy? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze