Chcesz wypłaty w kryptowalutach? Nowa Zelandia stoi otworem

Skarbówka Nowej Zelandii opublikowała wytyczne dotyczące wypłaty wynagrodzeń, płac i premii w kryptowalutach dla nowozelandzkich pracodawców. Oznacza to, że, potencjalnie, każdy zatrudniony w Nowej Zelandii obywatel ma prawo ubiegać się o regularne wypłaty w kryptowalutach.

Wypłaty w kryptowalutach w Nowej Zelandii

Regularne otrzymywanie wynagrodzenia w bitcoinie, czy innych kryptowalutach wydaje się dla wielu nie do pomyślenia. Jednak, z jakiegoś powodu, nowozelandzki rząd wydał orzeczenie, swoisty “poradnik” poświęcony wyłącznie temu zagadnieniu.

Informacja podatkowa jest bardzo obszerna i długa, zawiera wszelkie niezbędne informacje o możliwości przeprowadzania wynagrodzeń w kryptowalutach. A żeby jednak o takowe wypłaty płac móc się starać, muszą zostać spełnione określone warunki.

Wypłaty w kryptowalutach mogą być realizowane w całości bądź częściowo. Jednakże wynagrodzenie musi być świadczone z tytułu zatrudnienia, orzeczenie zaś nie dotyczy “akcji” (“share”) przekazywanych pracownikom w formie kryptowalut.

Drugi warunek ogranicza dokonywanie płac w kryptowalutach do tych, raczej szeroko dostępnych. Otóż, takie krypto-aktywo (“crypto-asset”) musi charakteryzować się zdolnością do, wręcz natychmiastowej, bezpośredniej wymiany krypto na walutę fiat na giełdzie. Ponadto jej podstawowa funkcjonalność musi pozwalać na używanie jej jako waluty.

Podatki

Gdy powyższe warunki zostaną spełnione, pracodawca może regularnie dokonywać płac za wykonywane usługi swoim pracownikom w kryptowalutach. Wtedy też taka płatność zalicza się przez urząd skarbowy, jako normalna forma wypłaty wynagrodzenia. Od której należy ściągnąć podatek.

W tym wypadku mamy do czynienia z podatkiem dochodowym (PAYE) według standardowej stawki. Zadanie to, jak to i u nas bywa, należy przede wszystkim do pracodawcy, który to odprowadzi uprzednio podatek od naszej wypłaty urzędu skarbowemu w dolarach nowozelandzkich.

Co ciekawe, w Nowej Zelandii nie obowiązuje podatek od zysków kapitałowych. Dlatego też pracownicy otrzymujący płace w kryptowalutach mogą wiele zyskać, oszczędzając chociażby część z wypłaty. Bitcoin, czy inna kryptowaluta przechowywana w formie inwestycji nie podlega dalszemu opodatkowaniu.

Orzeczenie wydane przez nowozelandzką skarbówkę zawiera wiele szczegółów, zasad i porad, których nie sposób było w tym krótkim wpisie nakreślić. Przedstawiliśmy, według nas, najistotniejsze informacje na ten temat, a Was zachęcamy do komentowania poniżej. Ilu z Was marzy bądź marzyło, choć przez chwilę, o takiej formie wynagrodzenia?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze