Wyjątkowo niskie opłaty na Ethereum

9 298

Wystarczył zaledwie miesiąc, aby średnia wysokość opłat transakcyjnych Ethereum spadła o prawie 3/4. Dzięki temu, zamiast płacić około 53 USD za transakcję, użytkownicy muszą obecnie wydać niewiele ponad 14 dolarów.

Niższym opłatom transakcyjnym towarzyszy również mniejsza liczba transakcji.

73,3% tańsze opłaty transakcyjne

Według danych Blockchair opłaty transakcyjne są obecnie najniższe od sześciu miesięcy. Jest to świetna wiadomość dla osób, które dokonują transakcji na mniejsze kwoty. Jeżeli ktoś na przykład operował równowartością 30 dolarów, a oprócz tego musiał uiścić ponad 50 dolarów opłaty transakcyjnej, to w większości przypadków było nieopłacalne.

Oczywiście to, że średnia opłata transakcyjna wynosiła w ostatnim czasie około 53 dolarów, nie oznacza, że użytkownicy nie mogli zapłacić więcej. Skrajnym przykładem może być największa opłata transakcyjna w historii Ethereum, o której pisaliśmy w czerwcu 2020 roku. Osoba, która chciała przesłać 0,55 ETH, zapłaciła około 10 700 ETH opłaty.

Spadek mediany opłat

O ile średnia opłata sieci Ethereum znajduje się obecnie na poziomie 14,17 USD, to mediana spadła do 5,67 USD. W tym przypadku opłaty są tańsze aż o 81,02%, bo jeszcze w ubiegłym miesiącu mediana wynosiła 29,88 USD.

Mniejsza liczba transakcji na Ethereum

Liczba transakcji w sieci Ethereum spadła do poziomów, które ostatni raz widziano w 2019 roku. Na początku lutego liczba transakcji zmniejszyła się z 36 851 128 do 14 574 808, co oznacza 60,44% spadek. Warto zauważyć, że tak duży spadek w ciągu zaledwie 30 dni miał miejsce pierwszy raz w historii sieci.

Walka z wysokimi opłatami transakcyjnymi

W artykule Vitalik Buterin: Priorytety Ethereum na 2022 r. znajdziesz plany związane z rozwojem popularnej sieci. Walka z wysokimi opłatami transakcyjnymi, które użytkownicy muszą ponosić podczas korzystania z blockchain to jedna z najważniejszych kwestii.

Co sądzisz o dużym spadku średniej opłat, której towarzyszy ogromny spadek liczby transakcji? Czy może to oznaczać, że użytkownicy przenieśli się na inny blockchain? A może to jedynie chwilowy spokój i niedługo znowu wszyscy będą narzekali na drogie opłaty?

Komentarze