Wspólny projekt IBM i tajlandzkiego banku Bank of Ayudhya

761

Wiele mówi się o użyciu technologii blockchain w różnego typu instytucjach jak resort zdrowia czy szeroko pojętej bankowości. W Tajlandii niedawno został ukończony pilot Blockchain. Jego testy mają na celu uproszczenie procesu zarządzania umową za pomocą technologii rozproszonej księgi rachunkowej.

Wspólne dziecko

Firmy IBM nie trzeba nikomu przedstawiać, jest to jedno z najstarszych informatycznych przedsiębiorstw na świecie. Zajmuje się projektowaniem oprogramowania, jest również doradcą innych wielkich instytucji.

Bank of Ayudhya to piąty co do wielkości bank w Tajlandii w segmencie aktyw, depozytów i kredytów. Oferuje zarówno bankowość, finanse konsumenckie, inwestycje i zarządzanie aktywami. Jak również inne produkty i usługi finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, dużych korporacji jak i klientów indywidualnych. Zapewniają szeroki zakres usług finansowych, w tym karty kredytowe, ubezpieczenia, obrót papierami wartościowymi, a także zarządzanie majątkiem i aktywami.

Kilka miesięcy temu obaj giganci zaczęli wspólny projekt oparty na działaniu blockchain. Ich celem było wdrożenie nowego podejścia i poprawienia efektywności funkcjonowania banku.

Wielki projekt, wielkie nadzieje

Ze względu na tysiące operacji przeprowadzanych każdego dnia każdy bank chciałby aby jego wewnętrzny system działał sprawnie. W kraju takim jak Tajlandia gdzie panuje dość otwarte podejście do nowych technologii z pozytywnym skutkiem odnotowano wdrożenie testowej wersji Blockchainu. W komunikacie prasowym, Voranuch Dejakaisaya, szef działu informacji i operacji banku powiedział:

„W ubiegłym roku rozpoczęliśmy przeprowadzanie testów projektu pilotażowego, a wyniki były zadowalające: celem jest digitalizacja procesu dokumentacji, przechowywanie zawartości dokumentów z informacjami o uwierzytelnianiu i zatwierdzaniu w bazie danych opartej na Blockchain i rozszerzenie tej platformy usługowej bank i nasze spółki zależne.”

Po przeprowadzonych testach, ich zdaniem trwałość szyfrowania zapewnia „szybkie udostępnianie niezbędnych informacji przez uczestników transakcji”. Poza tym zdają sobie również sprawę z tego, w jaki sposób technologia Blockchain może być bardzo pomocna w zwiększaniu przejrzystości, dając kontrolę audytującym i nadzorującym stronom oraz umożliwiając szybki dostęp do informacji. Również IBM pokłada wielkie nadzieje na wdrożenie tego procesu w przyszłości i spopularyzowanie tej metody prowadzenia rachunkowości.

„Sukces projektu pilotażowego dotyczącego zarządzania kontraktami [Bank of Ayudha] opartego na Blockchain pokazuje duży wpływ, jaki technologia może mieć na branżę finansową. IBM ma zaszczyt współpracować z [Bankiem Ayudhy], aby zapewnić efektywność i przejrzystość procesu zarządzania umowami oraz wspólnie osiągnąć ten nowy kamień milowy innowacji finansowych w Tajlandii. „

Pierwsze koty za płoty?

Chociaż obie strony są zadowolone z przeprowadzonych testów, jak na razie nie podają informacji co do planowanych choć częściowych dalszych działań. Zakładając jednak, że całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem: czy czeka nas istotnie „kamień milowy innowacji finansowych”? Skoro jedna firma jest w stanie wdrożyć sprawnie działający system na podstawie Blockchain to może w niedalekiej przyszłości istotnie wszystkie informacje będą przechowywane i zapisywane w ten sposób? Czy też może nowatorski system okaże się zbyt wielkim ryzykiem, narażony na nieuniknione ataki hakerskie?

Komentarze