Wprowadzenie kontraktów futures i wzrost kursu Bitcoina

1 263

W nocy z niedzieli na poniedziałek zostały wprowadzone długo zapowiadane kontrakty futures. Wdrożone zostały przez firmę Chicago Board Options Exchange (CBOE), która w szybkim czasie została zablokowana przez nadmiar klientów kontraktów terminowych. Niemal od razu po wprowadzeniu możliwości podpisywania kontraktów cena Bitcoina gwałtownie wzrosła.

Trudne początki

Wprowadzenie kontraktów futures na rynek przez firmę CBOE miało miejsce około północy naszego czasu. Kilka minut po tej godzinie oficjalna strona Chicago Board została zablokowana z powodu przeciążeń związanych z ogromną ilością odsłon. O kłopotach z działaniem strony  poinformowała firma na Twitterze:

Popularność kontraktów futures

Dotychczasowe dane sugerują, że kupujący rzeczywiście przenoszą się na umowy kupna. A same kontrakty cieszą się ogromnym powodzeniem. Firma już dwie godziny po wprowadzeniu inteligentnych umów pochwaliła się, że w tak krótkim czasie osiągnęła 800 podpisów. W pięć godzin później liczba ta sięgnęła 2000.

Działalność została w dużej mierze skoncentrowana wokół pierwszej umowy, która wygasa, z dniem 17 stycznia 2018 roku. Kontrakty te są wyceniane na 18 500 USD, co oznacza wzrost o 3,500 USD (w momencie podpisywania pierwszych umów kurs plasował się w okolicach 15,000$). Kontrakty te stały się bardzo atrakcyjne dla dużych inwestorów. CBOE wdrożyło tak zwane wyłączniki, aby dać handlowcom szansę na zatrzymanie się i ponowne rozważenie w przypadku dużych ruchów cenowych. Wszelkie zyski lub straty przekraczające 10% powodują dwuminutowy przystanek na decyzję, a ruch o 20% lub więcej spowoduje wstrzymanie obrotu na pięć minut. Tak gwałtowny wzrost cen kontraktów terminowych już uruchomił dwa „wyłączniki” i grozi uruchomieniem trzeciego, jeśli kurs dalej będzie osiągał tak drastyczne wzrosty.

Kontrakt a Bitcoin

Niewątpliwie wprowadzenie kontraktów terminowych odbiło się na kursie Bitcoina. W pięć godzin po wprowadzeniu możliwości podpisywania umów kurs bitcoina podskoczył o 1000 $. Aktualnie jeden Bitcoin warty jest 16,500 USD i dalej pnie się w górę (dane z godziny 11:30). Jak już wspominaliśmy liczba kontraktów również stale rośnie. Każda umowa reprezentuje jeden Bitcoin, co oznacza, że ​​wolumen obrotu przekracza 30 milionów dolarów w ciągu zaledwie kilku godzin. Pamiętać jednak trzeba, że owe wyłączniki, wprowadzone przez firmę działają w obie strony wahań kursowych, tak więc, zarówno zyski jak i straty mogą być bardzo gwałtowne.

Komentarze