Wieloryby tracą zaufanie do Tethera i przerzucają kapitał do USDC

4 049

Upadek TerraUSD (UST) sprawił, że wielu inwestorów zaczęło ponownie zastanawiać się nad tym, który stablecoin jest najbezpieczniejszy.

Ostatnie ruchy wielorybów, czyli portfeli, których kapitał przekracza 1 mln dolarów pokazują, że Tether (USDT) mocno traci na rzecz swojego największego konkurenta, USDC, należącego do amerykańskiej firmy Circle.

Poniższy wykres autorstwa firmy CoinMetrics pokazuje migrację stablecoinów, z którą mieliśmy ostatnio do czynienia.

Analitycy z firmy CoinMetrics zaczęli uważnie przyglądać się sytuacji 9 maja, czyli feralnego dnia klęski TerraUSD (UST). Zauważyli oni, że 147 adresów na blockchainie Ethereum zmniejszyło swoje saldo o co najmniej 1 mln USDT i umieściło środki w USDC. Wśród nich były także 23 adresy, które dokonały takiego samego transferu na minimum 10 mln dolarów. Według osób badających sprawę, były to przede wszystkim adresy należące do giełd, usług powierniczych (custodial services) i zdecentralizowanych protokołów finansowych (decentralized finance protocols).

W obecnym momencie, 25 maja 2022 roku, kapitalizacja rynkowa Tethera (USDT) wynosi 73 mld. dolarów, natomiast drugiego największego stablecoina, USDC, 53 mld. dolarów. Pierwsze miejsce wciąż należy więc do Tethera (USDT), sentyment zaczyna się jednak mocno zmieniać i nie wykluczone, że przyszłość przyniesie także zmianę w fotelu lidera stablecoinów.

Według autorów raportu z CoinMetrics, przewaga USDC nad USDT ma polegać na tzw. podaży tokenów w wolnym obrocie – czyli tokenów trzymanych bezpośrednio przez inwestorów. We wtorek po raz kolejny osiągnęła bowiem swoje ATH (All-Time High).

Zdaniem Kyle’a Watersa, analityka CoinMetrics, dużym graczom chodzi więc najprawdopodobniej o wyeliminowanie ryzyka. W odniesieniu do ostatnich comiesięcznych raportów firmy Circle odnośnie USDC, ich stablecoin ma pełne pokrycie, czego wciąż nie można powiedzieć o USDT.

Katastrofa związana z oderwaniem się kursu TerraUSD (UST) od dolara doprowadziła do tego, że kurs USDT także na moment stracił swój peg. Choć były to chwilowe zawirowania na poziomie jednego centa i Tether szybko odzyskał wartość 1$, cała sytuacja nadszarpnęła nieco zaufanie inwestorów i doprowadziła do tego, że zaczęli oni rozglądać się za bezpieczniejszymi opcjami.

Może Cię zainteresować:

Komentarze