Wielkie przedsiębiorstwa wykorzystujące blockchain

Wraz z upływem czasu, technologia łańcucha bloków zdobywa coraz większe uznanie wśród rynkowych potentatów. Największe przedsiębiorstwa dalekie są od lekceważenia blockchaina –  jego możliwości oraz potencjalne zastosowania są intensywnie analizowane. Nikt nie chce zostać w tyle, biorąc pod uwagę jego innowacyjność i przełomowość. Do tej pory informowaliśmy o projektach IBM, General Motors czy Microsoft. Niedawno Forbes przedstawił listę firm, która zawiera także inne korporacje eksperymentujące z łańcuchem bloków.

Amerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej Forbes opublikował listę “Blockchain’s Billion Dollar Babies”. Jest to lista przedsiębiorstw o wartości lub przychodach liczących ponad miliard dolarów, które rozważają lub implementują rozwiązania oparte na blockchain. Zestawienie ukazało się 16 kwietnia i zawiera zarówno firmy z sektora wirtualnych walut oraz łańcucha bloków, jak i instytucji finansowych takich jak banki i izby rozliczeniowe. Możemy w nim również odnaleźć przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem żywności, zarządzające łańcuchem dostaw oraz produkujące oprogramowania komputerowe.

Według International Data Corp, całkowite wydatki (rządowe i korporacyjne) przeznaczone na blockchain wyniosą 2,9 miliarda dolarów w 2019 roku. To oznacza wzrost równy 89% w porównaniu z poprzednim roku. W 2022 roku wydatki te mają wynieść już 12,4 miliarda dolarów. Podczas ankiety przeprowadzonej przez PwC wśród kadr zarządzających, 84% respondentów odpowiedziało, że ich firmy są zaangażowane w programy związane z blockchainem.

Większość z firm znajdujących się na liście to giganci typu Amazon, Walmart, Facebook, BBVA, ING, Mastercard, CitiGroup, Microsoft czy Nestle. Przedsiębiorstwa wywodzące się bezpośrednio z branży kryptowalut to m. in. amerykańska giełda cyfrowych walut Coinbase, europejska firma Bitfury oraz twórca sieci i tokena XRP Ripple.

Według Forbes, zastosowanie blockchaina w celu uproszczenia procesów biznesowych ma ogromny potencjał. Gazeta podaje przykład Depository Trust & Clearing Corp (DTCC), która obsługuje 90 milionów transakcji dziennie. Firma zamierza uruchomić system bazujący na łańcuchu bloków i stopniowo wprowadzać do niego swoje 50 tysięcy kont. Ma to pomóc w wyeliminowaniu duplikowania procedur, co często zdarza się w przypadku tradycyjnych, elektronicznych sieci rozliczeniowych.

Komentarze