Wielka Brytania wypowiada wojnę bitomatom

1 705

Wiadomość o tym, że Wielka Brytania postanowiła zdelegalizować bitomaty szybko obiegła obiegła internet i wywołała panikę wsród wielu osób.

Czy rzeczywiście angielski Urząd Nadzoru Finansowego (Financial Conduct Authority) wypowiedział wojnę bitcoinowym bankomatom? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Tweety, które wzbudziły wiele emocji

Na Twitterze pojawiło się dzisiaj wiele wpisów na temat tego, że Wielka Brytania uznała bitcoinowe bankomaty za nielegalne. O sprawie napisano między innymi na popularnych kontach Crypto₿uzz.eth (@cryptobuzznews):

„💥BREAKING: #Bitcoin ATMs have been declared illegal and forced to shutdown in the UK”.

oraz Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine):

„🚨 UK DECLARES #BITCOIN ATMS ILLEGAL 🚨”.

Informacja pojawiła się również na oficjalnym koncie Financial Conduct Authority (@TheFCA):

„We have warned operators of #crypto ATMs in the UK to shut their machines down or face enforcement action”.

Czy Financial Conduct Authority chce zamknąć wszystkie bitomaty?

Chociaż tamtejszy Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) rzeczywiście wzywa obecnie do zamknięcia bitomatów, to działania te tłumaczone są bezpieczeństwem. Nadzór finansowy wymaga, aby każdy z 81 bitomatów działających na terenie Wielkiej Brytanii spełniał wymagania określone w brytyjskich przepisaniach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (MLR) i został zarejestrowany w urzędzie.

Problem w tym, że żadna z firm odpowiedzialnych za obsługę bitomatów (na terenie Wielkiej Brytanii działa 8 takich firm) nie spełniła tych warunków.

Może to oznaczać, że w najbliższym czasie bitomaty rzeczywiście znikną z tamtejszych ulic. Z drugiej strony firmy zajmujące się obsługą bitcoinowych bankomatów mogły z wyprzedzeniem zareagować i zadbać, aby urządzenia działały w sposób zgodny z wymaganiami postawionymi przez Urząd Nadzoru Finansowego. Istnieje więc szansa, że owo niedopatrzenie zostanie niebawem skorygowane.

FCA w oficjalnym komunikacie podkreśla, że regularnie ostrzega konsumentów o tym, że kryptowaluty są nieregulowane i obarczone wysokim ryzykiem, co oznacza niewielką szansę ochrony w przypadku niepowodzenia. Z tego powodu osoby, które postanowią zainwestować w kryptowaluty, muszą się liczyć z utratą wszystkich swoich pieniędzy.

„We regularly warn consumers that cryptoassets are unregulated and high-risk which means people are very unlikely to have any protection if things go wrong, so people should be prepared to lose all their money if they choose to invest in them”.

Może Cię zainteresować:

Komentarze