Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #45

1 181

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Basic Attention Token dodany do Coinbase Pro

Coinbase Pro dodało token przeglądarki Brave – Basic Attention Token (BAT). Coinbase ogłosił w piątek, że zacznie przyjmować depozyty BAT od 20:00 UTC do swojej profesjonalnej platformy handlowej przez co najmniej 12 godzin, w którym to momencie umożliwi handel. Firma nie dodaje jeszcze tokena do swojej platform handlu detalicznego, w tym coinbase.com lub jego aplikacji na iOS i Androida. Podobnie jak w przypadku innych premier, token zostanie dodany w czterech etapach: depozyty poprzez przelewy, wystawianie zleceń na giełdzie, łączenie zleceń na giełdzie oraz pełen handel.

Nowy plan zbudowania koparek do Ethereum 2.0

Fundacja Ethereum finansuje działania mające na celu stworzenie specjalistycznego sprzętu górniczego we współpracy z siecią filecoin do przechowywania bloków z danymi. Ogłoszone w czwartek w Devcon, podczas dorocznej konferencji programistów w Pradze, członek Fundacji Ethereum, Justin Drake, zaprezentował wstępne projekty układów scalonych specyficznych dla aplikacji lub ASIC, które będą wspierać nadchodzącą technologię Ethereum zwaną „łańcuchem beacon”. W istocie łańcuch nawigacyjny jest generatorem liczb losowych i powinien stanowić część kolejnej głównej iteracji sieci Ethereum – Ethereum 2.0 – pod alternatywnym protokołem proof-of-stake (w porównaniu do proof-of-work stosowanego obecnie).

Narodowy Bank Chin chce ograniczyć airdropy

Narodowy Bank Ludowy (PBoC), bank centralny Kraju Środka, chce zablokować airdropy – darmową dystrybucję tokenów kryptograficznych. W opublikowanym w piątek raporcie na temat stabilności finansowej na 2018 r. PBoC stwierdził, że „ukryte” oferty monet początkowych (ICO), w tym airdropy, wciąż są popularne, pomimo wcześniejszych wysiłków mających na celu utrudnienie sprzedaży tokenów. Niektóre firmy kryptograficzne przenoszą swoje projekty za granicę i używają agentów do inwestowania w imieniu inwestorów z Chin. Inne projekty nie wydają publicznych tokenów, aby bezpośrednio zbierać fundusze, ale rozdają darmowe tokeny, jednocześnie rezerwując część całej podaży. Firmy te następnie próbują wykorzystać spekulacje na rynku wtórnym, aby podnieść ceny tych tokenów i czerpać zyski.

Projekt Ethereum zasila 700 domów w 10 miastach

Mało znany projekt zbudowany na Ethereum o nazwie Lition pomaga obywatelom Niemiec znaleźć tańszą energię. Rozpoczęty na początku tego roku Lition jest już licencjonowanym dostawcą energii w Niemczech, z klientami w 12 dużych miastach (w tym w Berlinie, Hamburgu i Monachium), którzy obecnie używają zdecentralizowanego rynku energii. Zbudowany na łańcuchu Ethereum, rynek Lition łączy konsumentów bezpośrednio z producentami energii. W sumie ponad 700 gospodarstw domowych w Niemczech używa obecnie zdecentralizowanej platformy do kupowania energii, zgodnie z danymi firmy.

Najbogatszy Indyjczyk zwraca się ku blockchainowi

Konglomerat naftowy i gazowy Reliance Industries – należący do najbogatszej osoby w Indiach, Mukesh Ambani – wykorzystał blockchain do przeprowadzenia pierwszej transakcji handlowej. Według informacji prasowej od HSBC India, Reliance Industries przeprowadziło niedawno „żywą” transakcję finansowania handlu opartą na blockchainie we współpracy z amerykańskim globalnym dystrybutorem chemicznym Tricon Energy. Całościową transakcję ułatwiły banki HSBC India i ING Bank w Brukseli. Została ona przeprowadzona na platformie blockchain konsorcjum R3 Corda.

Bitstamp planuje szybszy rozwój technologiczny

Bitstamp otrzymuje nowy silnik dopasowania opracowany przez Cinnober, światowego dostawcę technologii wymiany i rozliczeń, którego klientami są głównie tradycyjne rynki towarów i surowców. System handlu TRADExpress w Cinnober zastąpi wewnętrzny silnik dopasowujący Bitstamp, firmy ogłosiły w poniedziałek. Nowy system drastycznie zwiększy zdolność giełdy do dopasowywania zamówień, co jest szczególnie ważne w okresach wysokiej aktywności rynkowej, jak w grudniu zeszłego roku. CTO Bitstampa, David Osojnik, powiedział:

Oczekujemy, że prędkość dopasowania naszych zamówień zwiększy się o 1250 razy, a przepustowość wzrośnie 400 razy. Zapewni to, że nasza platforma będzie w stanie zaspokoić każdy poziom zapotrzebowania. Nasz dopasowany silnik był już wystarczająco mocny, aby pozostać online przez cały czas podczas szturmu na kryptowaluty zeszłej zimy i ten ruch zapewni, że obrót na naszej platformie pozostanie stabilny bez względu na wszystko.

BTCC zamyka swój pool wydobywczy

Hong-końska giełda BTCC po czterech latach działalności zamyka pulę wydobywczą BTCC Pool Limited. Powołując się na powód zamknięcia jako „korekty biznesowe”, BTCC Pool powiedział we wtorek, że zamknie wszystkie serwery wydobywcze 15 listopada i zakończy działalność na czas nieokreślony od 30 listopada. Firma zwróciła się do wszystkich górników, aby wyłączyli swoją moc obliczeniową z puli przed 15 listopada, dodając, że wypłaci ona wcześniej wypracowane zyski górnicze „na czas”.

Bitfury otrzymuje 80 milionów USD od inwestorów

Firma Bitfury Group zajmująca się technologią wydobycia kryptowalut, właśnie zakończyła rundę finansową o wartości 80 milionów dolarów, którą prowadziła firma kapitału podwyższonego ryzyka Korelya Capital. Udział w aukcji prywatnej wzięli także inwestorzy tacy jak Mike Novogratz, Galaxy Digital, Macquarie Capital, Dentsu Inc., Armat Group. Doradztwo na rzecz Bitfury w zakresie finansowania przeprowadził bank inwestycyjny Bryan, Garnier & Co. George Kikvadze, wiceprezes Bitfury, powiedział w wywiadzie:

Przy przychodach w wysokości pół miliarda dolarów, Bitfury jest wiodącym dostawcą infrastruktury technologicznej B2B typu blockchain na poziomie korporacyjnym i rządowym. Te prywatne zbieranie funduszy przeniesie nasze ład korporacyjny na wyższy poziom, poszerzy nasze strategiczne opcje finansowe i idealnie postawi nas na następnej fazie wzrostu, gdy rynek dojrzeje.

Pracownicy chińskiej szkoły kopali Ethereum w pracy

Dwóch dyrektorów w chińskiej szkole zostało przyłapanych na gorącym uczynku kopania Ethereum w pracy. Zgodnie z raportem z hongkońskiego centrum prasowego HK01 w środę, Gimnazjum Puman w prowincji Hunan doświadczało wyższego niż normalny poziom hałasu z jednego z komputerów w ciągu ostatnich miesięcy. Sieć informatyczna szkoły również znacznie zwolniła, podczas gdy zużycie energii elektrycznej niemal podwoiło się od lipca do listopada. Dyrektor generalny szkoły początkowo założył skok zużycia energii na podstawie nadużywanie klimatyzatorów, ale dochodzenie wykazało, że dyrektor szkoły, Lei Hua i wicedyrektor, Wang Zhipeng, zainstalowali dziewięć komputerów o łącznej wartości około 7000 USD, aby kopać Ethereum.

Wiele giełd wspiera fork Bitcoin Cash

Sześć z 10 największych giełd kryptowalut pod względem wolumen obrotu Bitcoin Cash ogłosiło plany wspierania nadchodzącego hard forku kryptowaluty 15 listopada. Plan działania hard forka BCH zawiera uaktualnienia do jego podstawowego kodu co sześć miesięcy, ale nieporozumienia dotyczące niektórych zmian w sieci podniosły widmo, że dwie różne gałęzie kryptowalutowe mogą nabrać kształtu, biorąc pod uwagę, że dwie implementacje – Bitcoin ABC i Bitcoin SV – są wprowadzane przez konkurencyjne zespoły. Chociaż wynik nie jest jasny, w jednym scenariuszu możliwe są dwie oddzielne kryptowaluty, czyli hard fork. Ponieważ użytkownicy automatycznie otrzymają taką samą kwotę nowej monety do kwoty posiadanej w BCH, ważne jest, aby ich giełda była przygotowana na wydarzenie, a następnie przydzieliła nowe tokeny.

Maciej Kmita

Komentarze