Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #2

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Ethereum Classic pod domniemanym atakiem 51%

W nocy z niedzieli na poniedziałek na Twitterze, oficjalny zespół Ethereum Classic zauważył, że trwają reorganizacje łańcucha i podwójne wydatki. Następnie poprosili giełdy kryptograficzne i pule wydobywcze ETC, aby wymagały aż 400 potwierdzeń wypłat i depozytów. Do dzisiaj nie jesteśmy do końca pewni czy siec ETC została zaatakowana atakiem 51%. Jednakże większość giełd oraz pooli wydobywczych znacznie podniosła ilość potwierdzeń wymaganych do wypłat oraz wpłat. Miały też miejsce zamrożenia operacji związanych z ETC.

Reorganizacja łańcucha następuje, gdy klient w większości projektów blockchain odkrywa dłuższy łańcuch, który pomija bloki, które wcześniej przetwarzał. „Najdłuższy łańcuch zwycięstw” to jedna z zasad zdecentralizowanych sieci. „Najdłuższy łańcuch” jest definiowany za pomocą różnych wskaźników, w tym trudności. Atak 51% opiera się na koncepcji najdłuższego łańcucha. Jeśli górnik ma wystarczającą moc obliczeniową, może w zasadzie przepisać blockchain, aby odpowiadał jego potrzebom.

Coinbase: Ponad milion dolarów dotkniętych podwójnym wydawaniem na ETC

Głęboka reorganizacja blockchainu Ethereum Classic (ETC), która podobno obejmowała podwójne wydatki, pochłonęła kryptowalut o wartości ponad 1,1 miliona USD, którą ujawniła Coinbase w poniedziałek, 7 stycznia. Według bloga Coinbase zespół najpierw wykrył osiem reorganizacji, które obejmowały podwójne wydatki, w sumie 88 500 ETC (około 460 000 $). Później giełda poinformowała opinię publiczną, że istnieje 12 dodatkowych reorganizacji, w sumie 219,500 ETC (około 1,1 miliona USD). Nie było od razu jasne, czy Coinbase zwiększyła liczbę wcześniej wykrytych ataków do 12, czy też w sumie było 20 ataków. Jeśli oznaczałyby to drugie, kwota podwójnego wydawania ETC mogłaby wynieść nawet 1,5 miliona dolarów.

Coinbase wstrzymuje operacje na Ethereum Classic

Giełda krypto walutowa Coinbase, zatrzymała wszystkie transakcje ETC, wypłat oraz depozyty z powodu serii reorganizacji historii blockchainiu w sieci. Ethereum Classic doświadczył ponad 100 bloków „zreorganizowanych” podczas potencjalnego 51-procentowego ataku w niedzielę, według przynajmniej dwóch różnych blockchain explorer – Bitfly (Etherchain) i Blockscout. Coinbase powiedział na swoim blogu, że wykrył, że około 885 00 ETC zostały wydane podwójnie (w sumie około 460 000 $). Publikacja medialna Coinness zgłosiła w poniedziałek, że wewnętrzny analityk wykrył nieprawidłową stopę haszowania (lub energię obliczeniową). Prowadziła ona do jednej puli wydobywczej, potencjalnie powodując masowe reorganizacje wydobytych bloków.

Nowy portfel Nano X od Ledgera

Firma Ledger ujawniła swoje nowe urządzenie Nano X z obsługą Bluetooth na dorocznym pokazie Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas. Dodanie Bluetooth oznacza, że Nano X można używać z urządzeniami mobilnymi, co stanowiło problem dla wielu użytkowników obecnego portfela firmy – Ledger S. Większość użytkowników korzysta głównie z komputerów przenośnych. Komputery stacjonarne to zaledwie niewielki ułamek. Prezes Ledgera Eric Larchevêque, powiedział podczas demonstracji urządzenia:

Fakt, że mamy aplikację mobilną i współpracuje z Nano X, to naprawdę duża ewolucja sprzętu dla tego zestawu. Łącząc Nano X przez Bluetooth, możliwe jest posiadanie zabezpieczeń Ledger, ale z użyciem mobilnego systemu.

Cena nowego urządzenia to 119 USD w Stanach Zjednoczonych oraz 119 EUR w Europie.

Japonia może zatwierdzić ETF dla kryptowalut

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) jest najwyraźniej otwarta na zatwierdzanie funduszu ETF (Crypto Exchange Traded Exchange Funds). Bloomberg informuje, powołując się na osobę „zaznajomioną z tą sprawą”, że FSA obecnie bada interes instytucjonalny w ETF. Orzeczenie liberalno-demokratycznej partii Japonii zostanie przedstawione do marca 2019 r. Ma on zawierać projekty aktów prawnych, które mogą obejmować zmiany w istniejących przepisach finansowych. Ustawa, która również przyniesie więcej samoregulacyjnego nadzoru nad sektorem kryptowalut oraz ICO jako papierów wartościowych, może wejść w życie do 2020 roku, jak wskazano w sprawozdaniu. Jednak Bloomberg dodał, że FSA zrezygnował z planów zatwierdzenia transakcji na kryptograficznych instrumentach pochodnych na giełdach finansowych z powodu obaw, że produkty będą głównie prowadzić do spekulacji.

Kolejny producent koparek do kopania Bitcoina rozważa IPO

Canaan – jeden z największych producentów chipów i urządzeń do wydobycia Bitcoinów w Chinach, podobno rozważa pierwsza ofertę publiczną (IPO) w USA. Wtorkowy raport Bloomberga, powołujący się na ludzi mających „wiedzę na ten temat”, traktuje o tym, że IPO Canaana może zostać uruchomione w pierwszej połowie tego roku w Nowym Jorku. Może się tak stać pomimo tego, że proces ten jest wciąż na wczesnym etapie. Canaan starał się przeprowadzić IPO w Hong Kongu, aby zebrać około 1 miliarda dolarów, w marcu zeszłego roku. Ten plan został jednak porzucony. Aplikacja firmy wygasła w listopadzie w Hong Kong Stock Exchange (HKEX). Duże firmy wydobywcze Bitmain i Ebang również złożyły wnioski o IPO wraz z HKEX we wrześniu i czerwcu zeszłego roku. Do tej pory nie otrzymali żadnej zgody. HKEX najwyraźniej nie chce zatwierdzić IPO Bitmaina. W ubiegłym miesiącu osoba zaangażowana w rozmowy powiedziała, że giełda „bardzo się waha, aby zatwierdzić kopalnie Bitcoinów, ponieważ branża kryptowalut jest bardzo niestabilna”.

ShapeShift zwalnia 37 pracowników

Giełda ShapeShift ogłosiła rundę zwolnień, powołując się na szereg trudności, w tym trudny klimat rynkowy. W opublikowanym we wtorek wpisie na blogu CEO Erik Voorhees napisał, że startup zwolnił 37 pracowników. To jedna trzecia wszystkich zasobów ludzkich firmy. Opisał ten proces jako „głęboką i bolesną redukcję, odzwierciedloną w wielu firmach kryptograficznych w ostatnim cyklu rynku niedźwiedzia”. Jak zauważył Voorhees, ShapeShift nie jest jedynym startupem kryptograficznym, który zdecydował się zwolnić pracowników w ostatnich tygodniach. Studio deweloperskie Ethereum ConsenSys ogłosiło redukcję zatrudnienia o 13 procent na początku grudnia. Niedawno Status oraz Bitmain potwierdzili, że tną personel. W jednym z najbardziej przejrzystych świadectw tego rodzaju, Voorhees wyszczególnił kilka problemów, które działały przeciwko Shapeshift kierując się tą decyzją. Poza narastającymi problemami prawnymi, które przeszkodziły całej branży, Voorhees utrzymywał, że firma rozwijała się zbyt szybko. Dodatkowo stwierdził, że rozłożyła wysiłki na zbyt wiele produktów (takich jak CoinCap, konkurent CoinMarketCap i KeepKey, firma zajmująca się przejęciami).

Prostsze płatności w Ligtning Network

Sztokholmski startup Bitrefill oferuje teraz sposób na złagodzenie kosztownej krzywej uczenia się sztuki Bitcoina dla nowych użytkowników. Nowy serwis od Bitrefilla – Thor, pozwala ludziom podawać kanały komuś innemu bez konfiguracji po stronie odbiorcy. Dla przypomnienia, technologia lightning network powstała po to, aby umożliwić tańsze płatności poza łańcuchem Bitcoinem. John Carvalho z Bitrefill powiedział:

Thor pozwala ludziom połączyć się z siecią błyskawiczną, niezależnie od tego, czy mają Bitcoina, czy nie. Wystarczy pobrać jedną z obsługiwanych aplikacji portfela, zainstalować ją, a następnie Ty lub znajomy możesz przyjść do Bitrefill i kupić kanał.

Jak sieć lightning network działa najczęściej? Ktoś musi utworzyć kanał między dwiema stronami i złożyć depozyt w Bitcoinie, aby go otworzyć. Użytkownicy mogą wysyłać tylko tyle pieniędzy, ile obsługuje pojemność kanału. To, na co Thor pozwala użytkownikom, to zlecić na zewnątrz prace techniczne związane z otwarciem kanału. Można za nie zapłacić Bitcoinem, Litecoinem, Ethereum, Dash lub Dogecoin. Bitrefill zachowa aktywne kanały przez 30 dni.

Były zarządzający NASDAQ przechodzi do start-upu kryptowalutowego

Hans-Ole Jochumsen, który przeszedł na emeryturę jesienią jako wiceprezes NASDAQ Europe, dołączył do grona doradców Fundacji Concordium. To szwajcarski start-up non-profit, który rozwija kryptowalutę z wbudowaną funkcją zgodności. Jochumsen będzie kierować działaniami podjętymi przez Concordium w zakresie zapewniania zgodności z przepisami. Jego zadaniem będzie też zapewnić wiedzę wiedzę w zakresie podatków, praktyk „know-your-customer” (KYC) i proweniencji transakcyjnej. Hans powiedział, że był już zainteresowany technologią blockchain podczas pracy na NASDAQ i był zaangażowany w „wiele działań i projektów” związanych z technologią, na przykład, głosowanie elektroniczne oparte na blockchain dla akcjonariuszy estońskiego oddziału NASDAQ. Wyjaśnił, że widzi obietnicę w technologii blockchain, aby radykalnie zmniejszyć koszty i czas globalnych transakcji dla branży, w której pracował od dziesięcioleci:

Wielu ludzi zapomina, że ​​to, co widzimy w instytucjach finansowych, to to, że macie bardzo skomplikowaną konfigurację, każdy kraj ma swoje własne podejście, a jeśli musicie coś zrobić globalnie, jest to niezwykle skomplikowane i nawet jeśli w końcu to zadanie jest rozwiązane, ktoś musi za to zapłacić, a jest to najczęściej klient. W Concordium istnieje wspaniała wizja czegoś, czego potrzebuje światowy przemysł finansowy.

Wenezuela atakuje USA ze względu na sankcje związane z Petro

Wenezuela naciska na amerykańskie sankcje w Światowej Organizacji Handlu, w tym narzucone na jej narodowa kryptowalute – Petro. Skarga, złożona pod koniec zeszłego miesiąca i opublikowana w tym tygodniu, odnosi się do szeregu działań podjętych przez USA w ostatnich latach. Znajduje się tam stwierdzenie, że kraj narusza prawa Wenezueli wynikające z Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu (GATT) podpisanego w 1994 r. Dotyczy to również układu ogólnego w sprawie handlu usługami (GATS). Zwrócono uwagę na pewne ograniczenia nałożone na transakcje „wenezuelskiej waluty cyfrowej”. W piśmie czytamy:

Stany Zjednoczone narzuciły pewne represyjne środki ograniczające handel na Boliwariańską Republikę Wenezueli w kontekście prób izolowania Wenezueli ekonomicznie.

 Maciej Kmita

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx