Western Union przeciwko Bitcoinowi

1 586

Największa firma międzynarodowych przekazów zagranicznych, Western Union rozpoczęła kampanie przeciwko przelewom środków za pomocą kryptowalut. Decyzja o wyłączeniu usług związanymi z kryptowalutami tłumaczona jest nowymi przepisami wewnętrznymi.

Western Union – buntownik z wyboru

Początki tej firmy sięgają roku 1851, kiedy to w stanie Nowy Jork założono działalność biznesową mającą na celu stworzenie doskonałego systemu telegraficznego usprawniającego operacje pieniężne. Do 2006 roku Western Union był najbardziej znanym amerykańskim przedsiębiorstwem w tym segmencie rynku. Spółka podzielona jest na wiele oddziałów i oferuje takie usługi jak: przelewy, przekazy pieniężne, obsługę płatności biznesowych oraz usługi handlowe. Western Union posiadając pozycję monopolistyczną pod koniec XIX wieku zdominowało sektor telegraficzny. Stał się w zasadzie jedynym środkiem, za pomocą którego można było wysyłać pieniądze z każdego kraju na świecie w dowolne miejsce.

Bratobójczy pojedynek

Kiedy w 2013 roku pojawił się Bitcoin, Western Union wyznawało podobne wartości. Za pośrednictwem obojgu z nich można było dokonywać przelewów praktycznie bez ograniczeń terytorialnych. Problemem użytkowników Western Union była oczywiście dość wysoka prowizja, jednak z racji monopolu w tej branży nikt nie mógł na to nic poradzić. W chwili obecnej, kiedy Bitcoin staje się rewolucją, jest on realnym zagrożeniem dla firmy ze 150-letnią tradycją. Z początkiem grudnia Western Union rozpoczęło kampanię przeciwko Bitcoinowi i innym kryptowalutom, chociaż sama od niedawna konkuruje z innymi firmami płatniczymi i ułatwia transakcje transgraniczne za pośrednictwem Blockchain. Można się zatem spodziewać, że decyzja WU wpłynie negatywnie na funkcjonowanie wirtualnej wymiany walut, a także na konsumentów korzystających z kryptowalut. Również rentowność firmy WU może ulec pogorszeniu. Jak wiadomo kryptowaluty są w ciągłej hossie przez co wiele firm może zdecydować się na odłączenie od Western Union.

Bitcoin kontra reszta

Cała sytuacja przypomina nieco walkę Bitcoina z całym światem. Przeniesienie przez WU zakazu transakcji związanych z kryptowalutami jest podobne do działań podejmowanych przez różnych dostawców usług finansowych z całego świata, które uniemożliwiają klientom kupowanie i sprzedawanie walut cyfrowych. Kilka banków poszło jeszcze dalej, zamykając konta związane z handlem wirtualnymi walutami. W poście wydanym przez użytkownika Reddit na początku grudnia 2017 r. Firma Western Union poinformowała, że ​​giełda kryptowalut Kraken nie przetwarza transakcji związanych z cyfrowymi walutami, ponieważ jest niezgodna z jej wewnętrznymi zasadami. Można więc założyć, że w ślady giełdy Kraken pójdą również inne współpracujące z WU.

Komentarze