Wenezuela buduje mieszkania dla bezdomnych przy pomocy Petro.

1 018

Wenezuelski minister ds. Zasiedlenia i Mieszkalnictwa Ildemaro Villarroel ogłosił, że rząd Wenezueli planuje sfinansować budowę domów dla osób bezdomnych za pomocą krajowej kryptowaluty Petro. Informacja ta została podana do informacji publicznej wczoraj. Rząd sfinansuje projekt pod nazwą „Wielka misja dla osiedli w Wenezueli” (GMVV), którego celem jest budowa mieszkań wysokiej jakości, które będą przeznaczone dla najbiedniejszych i bezdomnych osób.

Wielki projekt

Według oficjalnej strony internetowej GMVV rząd ukończył do tej pory budowę ponad 2 miliony domów. Poniższa grafika przedstawia wspominaną stronę, na której możemy przeczytać, że akcja budowy osiedli dla najbiedniejszych w Wenezueli sfinalizowała już powstanie ponad 2 milionów mieszkań (czerwona liczba na środku).

domy wenezuela

Źródło: GMVV

Minister Villaroel powiedział, że 33 firmy są zaangażowane w przedsięwzięcie i rozpoczęły testy techniczne, finansowe i logistyczne, aby rozpocząć proces budowy kolejnych mieszkań. Minister dodał:

Wraz z urzędnikami analizujemy plany, które zaczniemy wcielać w życie w drugim kwartale roku, kiedy GMVV dostanie zastrzyk środków finansowych. Będą one pochodzić z dystrybucji kryptowaluty Petro.

Inny urzędnik cytowany przez Criptotendencia stwierdził, że Petro tworzy „tarczę ochronną” dla budowy domów. Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro zatwierdził budżet 75 miliardów boliwarów (około 750 000 dolarów) i 909 000 sztuk Petro na budowę mieszkań.  Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza rządowa inicjatywa społeczna w Wenezueli finansowana przez narodową kryptowalutę Petro. W maju prezydent Maduro ogłosił uruchomienie banku, zabezpieczonego finansowo przez Petro, aby wspierać inicjatywy młodzieży i studentów.

Nie jest jednak tak kolorowo

Podczas gdy wenezuelski kryzys polityczny i gospodarczy pogłębił się w ostatnich latach, a inflacja boliwara przekroczyła 25 000 procent, Wenezuela odnotowała boom w kryptowalutach. Jak poinformował Cointelegraph na początku czerwca, aktywność handlowa Bitcoina znacznie wzrosła w tym roku. Wolumen wenezuelskiego boliwara do wymiany Bitcoina wzrósł o 138% od marca do kwietnia i o kolejne 39% od kwietnia do maja. Szalejąca inflacja w kraju z Ameryki Południowej zmusza ludzi do natychmiastowego wyzbywania się gotówki i nabywania dóbr, które trzymają swoją wartość w dłuższej perspektywie. Niektórzy ludzie nabywali złoto z internetowej gry World of Warcraft, które pozwalało uchronić im swój majątek, przed utratą wartości.

 

Maciej Kmita

Komentarze