Watykan | Kupno derywatów Hertz’a za fundusze charytatywne

1 119

Watykan zainwestował część pieniędzy pozyskanych z darowizn dla biednych i potrzebujących na instrumenty pochodne należące do firmy Hertz.  Jest to firma zajmująca się wynajmowaniem samochodów. Niepokoi jednak pewien fakt – na początku tego roku Hertz nie spłacał swoich długów.

Swapy skrytykowane przez papieża

W 2018 roku papież Franciszek skrytykował swapy ryzyka kredytowego. Argumentował, iż ten instrument „sprzyjały rozwojowi finansowania losowego i hazardu na niepowodzeniach innych, co jest nie do przyjęcia z etycznego punktu widzenia(…) były tykającą bombą. ”

Trzy lata wstecz, czyli w 2015 roku 528 mln euro z darowizn zostało przeznaczone na papiery strukturyzowane zawierające CDS zakładając, że Hertz nie spłaci swoich długów do kwietnia 2020 roku. Miesiąc później firma ogłosiła upadłość, zaś inwestycja zwróciła się w całości.

Działalność kardynała Becciu

Inwestycji przewodził kardynał Giovanni Angelo Becciu. Został on pozbawiony praw kardynała w zeszłym miesięcy za sprzeniewierzenie środków.  Pieniądze były inwestowane w imieniu Watykańskiego Sekretariatu Stanu, czyli biura administracyjnego Stolicy Apostolskiej. Kardynał Becciu pełnił ram rolę zastępcy dowódcy w latach 2011 – 2018. Rolą tej instytucji jest zarządzanie darowiznami z całego świata, które są przekazywane na rzecz Watykanu.  

Nie ma dowodów na to, aby sam papież wiedział, że pieniądze, które sprzeniewierzano były przechowywane na szwajcarskim koncie i podejmowanego przez konsultanta w jego imieniu.

Londyński fundusz hedgingowe stracił

CQS, londyński fundusz hedgingowy zarządzany przez Michaela Hintze odnotował 50% spadek swojego głównego funduszu w marcu i kwietniu. Powodem było ogłoszenie niewypłacalności Hertza, co doprowadziło do dużych strat na rynku instrumentów pochodnych o wysokim ryzyku

Stolica Apostolska i film o Eltonie Johnie

Sekretariat Watykanu finansował również postawnie filmu Rocketman z 2019 r. Była to biografia słynnego muzyka – Eltona Johna.

Watykan kupił także wiele luksusowych nieruchomości w londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. Do tego zakupiono sekurytyzacje obejmujące częściowo faktury należne od państwa włoskiego szpitalom kontrolowanym przez Watykan.

Prośba o rezygnację

Pod koniec września papież Franciszek poprosił kardynała Becciu o zwolnienie stanowiska. Jest to wynikiem zarządzania środkami Watykanu. Nie oskarżono go jednak o żadne konkretne przestępstwo. Kardynał przyrzekł oczyścić swoje imię. Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć o tym, że w 2019 miał miejsce nalot policji na Sekretariat Watykanu, by przejąć dokumentację związaną z transakcją nieruchomości w Londynie. To był sygnał dla papieża, by uważniej się przyjrzeć działaniom kardynała.

Komentarze