Wash trading | 93% wszystkich LTC „wyprane” w ciągu jednego dnia?

Według danych CoinMarketCap, 2 grudnia miał miejsce wash trading na Litecoinie. Do tego taki z prawdziwego zdarzenia, bo obejmujący blisko 93% wszystkich monet, które zostały „obrócone” tylko jednego dnia.

Jak zauważył jeden ze znanych analityków, problem o nazwie wash trading staje się coraz większy i trudniejszy do kontrolowania. Czy można zapobiec temu zjawisku? Co to jest wash trading? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu korzystając z przykładu Litecoina.

Wash trading to problem, który „wymyka się z rąk”

Wash Trading odnosi się do procesu, gdy ktoś kupuje i sprzedaje w tym samym czasie. Jest to jeden ze sposobów na dostarczenie na rynek fałszywych informacji, na przykład odnośnie wolumenu.

Jeden z najpopularniejszych analityków kryptowalut, Mati Greenspan zauważył, że problem wash tradingu z udziałem Litecoin na CoinMarketCap powoli „wymyka się z rąk”. Patrząc na liczby, sprawy mają się naprawdę źle. Co jest jeszcze bardziej uderzające, duży wolumen obrotu litecoinami pochodzi, powiedzmy, z mało popularnych giełd…

Niedawne badania pokazują, że 50 procent wszystkich bitcoinów również podlega temu zjawisku. Istnieje wiele przykładów, które mogą potwierdzać tezę, że ​​ogromna część obrotów na rynku jest przedmiotem wash tradingu.

Nie tylko Litecoin

Greenspan wskazał, że wolumeny nie tylko UDST, BCH, LTC czy EOS wyglądają, mówiąc oględnie, na mocno zawyżone. Na przykład Status jest kolejnym, który wygląda dziwnie, ponieważ ma kapitalizację rynkową w wysokości około 37 milionów USD i wolumen obrotu w ciągu ostatnich 24 godzin w wysokości 183 milionów USD.

Problem z wolumenami prezentowanymi na giełdach w ogóle jest bardzo poważny. Giełdy kryptowalut są klasyfikowane najczęściej albo poprzez ilość notowanych kryptowalut albo poprzez wysokość wolumenu w określonym czasie. Obroty giełdowe są więc niezwykle ważnym czynnikiem, który kształtuje rynek. Coraz częściej mówi się o tym jak to giełdy i portale informacyjne sztucznie zawyżają wolumeny:

Wash trading a halving Litecoina

Spadek kursu LTC ma miejsce kilka miesięcy po halvingu w sieci Litecoin. Rodzi to naturalnie pytania, czy sieć tego altcoina może być zagrożona, jeśli jego hashrate będzie nadal spadać. Hashrate spada bowiem sukcesywnie w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy. Chociaż najwyższy poziom został odnotowany w lipcu, od tamtej pory gwałtownie spadł odnotowując kilka dni temu najniższą wartość w tym roku.

hashrate litecoina
źródło: bitinfocharts

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze