Wall Street zmiażdży Binance? Nowojorska giełda rozważa tokenizację

9 841

Większość kryptowalut powinna być regulowana jako papiery wartościowe, przekazał prezes Intercontinental Exchange (ICE), właściciela NYSE, cytowany przez agencję Reuters. Przewodniczący U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), Gary Gensler powiedział z kolei że oczekuje, aż jego agencja będzie głównym regulatorem kryptowalut, ponieważ uważa większość tokenów kryptowalutowych za papiery wartościowe. „Tak się składa, że prowadzimy giełdę papierów wartościowych, więc mógłbym zobaczyć, że handlujemy również kryptowalutami (…) To nie różni się tak bardzo od akcji, ETF-ów lub jakiegokolwiek innego papieru wartościowego” – skomentował prezes ICE, kontrolującej nowojorską giełdę.

Cytując dosłownie, Sprecher na temat kryptowalut powiedział: „Będą regulowane i traktowane jak papiery wartościowe (…) Większość kryptowalut będzie prawdopodobnie regulowana w ramach istniejących przepisów dotyczących papierów wartościowych po upadku giełdy kryptowalutowej FTX. Tradycyjni rynkowi gracze, tacy jak New York Stock Exchange, mogą przejść do handlu tokenizowanego” przekazał szef NYSE we wtorek, przemawiajac na konferencji usług finansowych organizowanej przez Goldman Sachs Group Inc. „Co to oznacza? Oznacza to większą przejrzystość, oznacza segregację funduszy klientów, rolę brokera jako broker-dealera, który będzie nadzorował, a giełdy zostaną oddzielone od brokerów. Rozliczenia i clearing będą oddzielone od giełd.” Sprecher powiedział, że nie jest przekonany, że nowe prawa są potrzebne do regulowania handlu kryptowalutami: „Odpowiednie prawa już istnieją i myślę, że po prostu zostaną mocniej wdrożone” – powiedział.

Nowe oświadczenie Chanpenga Zhao z Binance

Giełda Binance, której szefem jest Chanpeng Zhao obrała po upadku FTX politykę przypominającą krytykom branży scenariusz 'najciemniej pod latarnią’. Blisko 2 mld USD wygospodarowane na 'ratowanie kryzysu branży kryptowalut’, kolejne zamieszanie wokół przejęcia Voyagera, komentarze CZ o wymaganej transparentności branży i oczywiście uzasadniona krytyka moralna pod adresem SBF i FTX. Chanpeng Zhao zachowuje się jakby bardzo nie chciał by ktokolwiek pomyślał, że może być gościem 'jest z tej samej bajki’ co Sam Bankman-Fried. Być może wynika to z wrodzonej moralności i uczciwości CZ, a być może… Ale czy dla Wall Street ma to jakiekolwiek znaczenie? Dominująca pozycja Binance wydaje się tworzyć zagrożenie dla kapitału należącego do amerykańskich gigantów, którzy przecież chcieliby kontrolować to co dzieje się na wciąż świeżym i młodym rynku. Chanpeng Zhao opublikował oświadczenie w którym omówił ponownie upadek FTX.

Wyjaśnił swoje stanowisko na temat tego, co jego zdaniem spowodowało upadek FTX, oskarżył byłą dyrektor generalną Alameda Research Caroline Ellison o ostateczne 'zabicie’ tokena FTX. Wzmocnił też swoje dotychczasowe przekonanie, że Sam Bankman-Fried był oszustem – i zdaniem CZ nigdy nie był jego rywalem. „Crypto nie potrzebuje ratunku” – napisał CZ odpierając zarzuty, że próbuje stać się kolejnym „zbawcą” kryptowalut w związku z upadkiem FTX. „Kryptowaluty są w porządku. To piękno decentralizacji. Jesteśmy tylko jej częścią” – dodał, powtarzając swoje wcześniejsze wypowiedzi z września, że rynek niedźwiedzia nie jest niczym złym.

Podczas gdy pozostaje niestrudzonym optymistą w kwestii przyszłości kryptowalut, CZ nie pokazuje niczego poza pogardą dla Sama Bankmana-Frieda i obecnie upadłego FTX. „FTX zabił siebie (i swoich użytkowników), ponieważ ukradł miliardy dolarów funduszy użytkowników. Kropka”, napisał, argumentując, że żadna osoba trzecia nie powinna być oskarżona o spowodowanie upadku FTX – ani tym bardziej on sam. „Żaden zdrowy biznes nie może zostać zniszczony przez tweeta” – powiedział CZ w odniesieniu do własnego tweeta z 6 listopada, w którym ogłosił, że będzie wyprzedawał udziały Binance w tokenie FTX. Później wyjaśnił, że wyprzedaż była spowodowana chęcią zmniejszenia ryzyka Binance i nie chciał już „wspierać ludzi, którzy lobbują przeciwko innym graczom w branży za plecami„. Cena FTT następnie gwałtownie spadła, wywołując poważny kryzys płynności w FTX. Zaledwie pięć dni później, FTX i jego podmioty powiązane złożyły wniosek o upadłość 11 listopada. Ale CZ w rzeczywistości uważa, że to Caroline Ellison z Alameda Research jest w rzeczywistości winna spadkowu cen FTT. Prawdopodobnie chodzi o tweeta z 6 listopada, w którym zaoferowała ona kupno wszystkich FTT za 22 USD ujawniając swój próg bólu i powodujac spekulacyjny rajd.

CEO Binance wciąż wydaje się być zaniepokojony swoim publicznym wizerunkiem i sposobem, w jaki Bankman-Fried mówił o nim. SBF utrwalił narrację malującą mnie i innych ludzi jako 'złych ludzi . CZ ponownie zaprzeczył, że Sam Bankman-Fried był kiedykolwiek rywalem. „Nie skupiamy się na konkurentach, ponieważ jest to strata czasu i zasobów (…) SBF jest jednym z największych oszustów w historii (…) mistrzem manipulacji, jeśli chodzi o media i opinie” powiedział CZ oświadczeniu.

Patrząc na rezerwy FTX, ich potężna część była zgromadzona w giełdowym tokenie FTT co okazało się być błędem w zarządzaniu ryzykiem i ryzykiem systemowym. Tymczasem giełda Binance również posiada największą część rezerw zgromadzoną w tokenach BNB, których upłynnianie mogłoby spowodować zapaść cen kryptowaluty i w rezultacie spadek wartości zabezpieczeń. Hipoteza badawcza: Czy Wall Street czeka ze spekulacyjnym atakiem na Binance? Zachęcamy do dyskusji w komantarzach!

Moze Cię zainteresuje:

Komentarze