Vitalik Buterin ostro krytykuje model Stock-To-Flow. „Daje złudne poczucie pewności”

Twórca Ethereum, Vitalik Buterin, skrytykował w swoim wpisie na Twitterze słynny model Stock-To-Flow (S2F) autorstwa Plan B. Zdaniem Buterina model daje złudne poczucie pewności i mami ludzi fałszywymi obietnicami bez pokrycia.

Wszystko zaczęło się od wpisu na Twitterze współzałożyciela Ethhub, Anthony’ego Sassano, który nazwał model Stock-To-Flow „epicką porażką”. Co więcej, uważa on, że Plan B powinien usunąć swoje konto i nigdy więcej nie wypowiadać się w temacie kryptowalutowych predykcji i jedyne co go przed tym wstrzymuje, to pokaźna liczba 1,8 mln followersów.

https://twitter.com/sassal0x/status/1539161674141167616

Vitalik zgodził się z Sassano i odniósł się do jego słów przyznając, że „Stock-To-Flow naprawdę nie wygląda dobrze”. Dodał także, że zdaje sobie sprawę z tego, iż to nieeleganckie by wytykać to właśnie teraz, jednak jego zdaniem modele finansowe dają ludziom fałszywe poczucie pewności, przedstawiając zwodnicze przepowiednie dotyczące wzrostów i szacowanych cen, w związku z czym w pełni zasługują na potępienie i kpiny.

Jego wpis doczekał się szybkiej odpowiedzi człowieka odpowiedzialnego za stworzenie modelu Stock-To-Flow, Plan B, który napisał, że w trudnych dla rynku czasach, zawsze znajdą się ludzie szukający kozłów ofiarnych we wszystkim, tylko nie w ich nieudanych projektach i błędnych decyzjach inwestycyjnych i dotyczy to nie tylko nowicjuszy, ale także „liderów” branży.

Czym jest model Stock-To-Flow?

Stock-To-Flow jest uznawany za jeden z najlepszych i najskuteczniejszych modeli, służących przewidywaniu ceny Bitcoina. Model opiera się na podaży BTC i ilości wydobywanych monet każdego roku, uwzględniając halvingi mające miejsce co 4 lata.

W dużym uproszczeniu, zasada działania modelu polega na dzieleniu ilości Bitcoinów dostępnych na rynku przez ilość wydobywanych BTC rocznie. Tworzy to linię (czerwona linia na poniższym wykresie), która pokazuje szacowaną cenę Bitcoina w przyszłości.

Według Stock-To-Flow cena Bitcoina ma wzrosnąć do 288 000 $ do końca 2024. Zdaniem jego twórcy, ograniczona podaż Bitcoina stanowi podstawę do przyszłego wzrostu wartości.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx