Vitalik Buterin | Jak sprawić, by ludzie używali kryptowalut?

2 085

To, że kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością nie oznacza niestety, że doszło nagle do masowej adopcji. Z tym stwierdzeniem zgadza się Vitalik Buterin, twórca Ethereum. W jednym z ostatnich wywiadów , 25-letni multimilioner podał powody, dla których uważa, że do prawdziwej adopcji kryptowalut jeszcze daleka droga.

Adopcja kryptowalut – dlaczego do tej pory jeszcze nie nastąpiła?

Przedwczoraj The Toronto Star opublikował artykuł koncentrujący się na przemyśleniach Buterina na temat tego, dlaczego adopcja kryptowalut jeszcze się nie nastąpiła i co branża może (i powinna) zrobić, aby ten proces przyspieszyć.

Jednym z głównych zagadnień, na którym skupił się Buterin w kontekście adopcji kryptografii jest skalowalność:

Skalowalność to wąskie gardło, ponieważ blockchain Ethereum jest prawie pełny. Jeśli jesteś większą organizacją, rachunek jest taki, że jeśli się połączymy, blockchain będzie nie tylko pełny, ale będziemy konkurować ze wszystkimi o miejsce na transakcje. Już jest drogi i przez nas będzie nawet pięciokrotnie droższy. Istnieje presja, która powstrzymuje ludzi przed dołączaniem, ale poprawa skalowalności może wiele w tym pomóc.

Głównym problemem związanym z obecnym blockchainem jest idea, że każdy komputer musi weryfikować każdą transakcję. Jeśli możemy przejść do sieci, w których średnio każdy komputer weryfikuje tylko niewielką część transakcji, wówczas mogłoby to być zrobione o wiele lepiej.

źródło: tutaj

Według Buterina nie są to jedyne problemy, które mają wpływ na brak adopcji kryptowalut. Twórca Ethereum poruszył także kwestie bezpieczeństwa konta, prywatności i usability. Oczywiście, to ostatnie nie jest zaskoczeniem, ponieważ wiele osób nadal uważa, że kryptowaluty są trudne w użyciu. Kwestie związane z bezpieczeństwem i włamaniami są również poważnym problemem, który potęgują doniesienia o padających giełdach kryptowalut.

Co w chwili, gdy wszystkie problemy zostaną rozwiązane?

Ale co się stanie, jeśli uda nam się rozwiązać wszystkie te problemy, od pojemności przez skalowalność po kwestie bezpieczeństwa? Czy kryptowaluty zmienią się w coś, z czego ludzie skorzystają na co dzień?

Buterin pozostawił te pytania bez odpowiedzi. Wypada się zastanowić, czy nawet jeśli kryptowaluty staną się bezpieczne, szybkie i łatwe w użyciu, w jaki sposób możemy stworzyć świat, który używa zdecentralizowanych aplikacji i coinów do zakupu przedmiotów czy usług? Nie tak dorywczo, lecz codziennie.

To są pytania, na które branża będzie musiała odpowiedzieć w nadchodzących latach, szczególnie jeśli kiedykolwiek będzie chciała doprowadzić do masowej adopcji kryptowalut.

Póki co jednak, najważniejszym z problemów wydaje się bezpieczeństwo nie tyle samych kryptowalut, lecz także operujących na nich giełd. Zwiększenie poziomu zaufania użytkowników w tym zakresie może okazać się kluczem do sukcesu. Trzeba przyznać, że aktualnie to zaufanie jest z lekka nadwątlone.

Komentarze