Van Eck: krypto inwestorzy przerzucają się z Bitcoina na złoto

1 441
Relacja między kursem złota i Bitcoin’a (określanego mianem „cyfrowego złota”) wydaje się być niepodważalna. Wiele badań wskazuje na silną, ujemną korelację między tymi zmiennymi (ok. -0,84). Jednak, jak powszechnie wiadomo, nawet najsilniejsza korelacja nie musi oznaczać zależności przyczynowo-skutkowej. Przykład: większość heroinistów, przed wzięciem pierwszej dawki, piło mleko. Czy oznacza to, że picie mleka prowadzi do uzależnienia od heroiny? W tym wypadku, wydaje się jednakże, że zależność istnieje. Na ten temat wypowiedział się Jan Van Eck.

Van Eck

W wywiadzie udzielonym dla CNBC (opublikowanym 26 stycznia) Jan Van Eck, CEO Van Eck Associates, zasugerował, że inwestorzy odchodzą od inwestycji w Bitcoin’a na rzecz złota. Według niego, Bitcoin „przejął” część popytu na złoto w 2017 roku, ze względu na jego potencjalną rentowność. Następnie dodał:

Co ciekawe, przeprowadziliśmy właśnie sondaż wśród 4 tysięcy bitcoin’owych inwestorów i zapytaliśmy o ich „numer jeden” jeśli chodzi o inwestycje w 2019 r. Jest to złoto. Wychodzi na to, że złoto traciło na zainteresowaniu BTC, a teraz tendencja jest odwrotna.

W tym samym wywiadzie, podczas rozmowy na temat exchange-traded funds (ETF’s) opartych na Bitcoin’ie, Tim Seymour, założyciel i dyrektor inwestycyjny Seymour Asset Management, poddał w wątpliwość funkcję BTC jako środka przechowywania wartości.

Nie tylko z powodu utraty całej płynności omawianego przedmiotu inwestycyjnego, ale także przewartościowania technologii blockchain, ciężko jest [nazwać BTC] środkiem teuzaryzacji. A to jest teza, którą coraz częściej słyszymy. Złoto jest środkiem przechowywania wartości i nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Van Eck

Najpopularniejszy ETF bazujący na złocie

Przedsiębiorstwo Van Eck’a stworzyło jedne z najpopularniejszych ETF opartych na złocie – GDC gold miners ETF i GDXJ junior gold mniers ETF. W ostatnich miesiącach fundusze radzą sobie bardzo dobrze, w przeciwieństwie do innych papierów wartościowych. W czwartym kwartale 2018 r. GDX ETF zanotował wzrost w wysokości 14%, co według CNBC jest najlepszym wynikiem od drugiego kwartału 2016 r. Co więcej, GDX wzrósł o 1% w ciągu poprzedniego roku.

Czy koncentracja inwestorów na złocie jest złym znakiem dla kryptowalut?

Zapraszam do dyskusji!

Komentarze