USA. Miedzynarodowe ramy regulacyjne kryptowalut.

W czwartek Departament Skarbu USA opublikował raport traktujący o tym jak USA może współpracować z zagranicznymi regulatorami w celu rozwiązania problemów sektora kryptowalut. Jest to pokłosie wniosku jaki jeszcze w marcu składał prezydent Joe Biden powołując się na potrzebę „międzynarodowej współpracy między władzami publicznymi, sektorem prywatnym i innymi interesariuszami”, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko dla inwestorów związane z „nierównymi regulacjami, nadzorem i zgodnością w różnych jurysdykcjach”. Ramy regulacyjne zawarte w publikacji „mają na celu zapewnienie poszanowania podstawowych wartości demokratycznych Ameryki” wskazując na ochronę konsumenta, inwestora i biznesu, bezpieczeństwo globalnego systemu finansowego oraz międzynarodowego systemu walutowego.

Zgodnie z raportem, regulacje obejmują również ograniczenie potencjalnego wykorzystania kryptowalut do nielegalnego finansowania, promowanie dostępu do usług finansowych, wspieranie postępu technologicznego i „wzmacnianie przywództwa USA w globalnym systemie finansowym”.

„Nieodpowiedni nadzór, regulacje i egzekwowanie przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (AML/CFT) przez inne kraje podważają zdolność Stanów Zjednoczonych do badania nielegalnych transakcji dotyczących aktywów cyfrowych, które często wysyłane są za granicę oraz prania pieniędzy związanego z cyberprzestępczością” – jak możemy przeczytać w raporcie.

Departament Skarbu zapowiedział, że będzie współpracował z decydentami i regulatorami na G7 w kwestiach związanych z aktywami cyfrowymi, w tym walutami cyfrowymi banku centralnego CBDC (central bank digital currency), integrując nowe technologie z międzynarodowym systemem monetarnym. Stany Zjednoczone będą również współpracować z krajami członkowskimi G20, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia dla stabilności finansowej ze względu na aktywa cyfrowe, naciskać na regulacje dotyczące kryptowalut i konsultować się z członkami w sprawie „wyzwań makrofinansowych”.

„Stany Zjednoczone muszą kontynuować współpracę z międzynarodowymi partnerami nad standardami rozwoju cyfrowych płatności i CBDC w celu zmniejszenia nieefektywności płatności i zapewnienia, że wszelkie nowe systemy płatności są zgodne z wartościami i wymogami prawnymi USA”

„Ponadto Stany Zjednoczone będą promować adopcje i wdrażanie międzynarodowych standardów poprzez dwustronne i wewnętrzne zaangażowanie. Stany Zjednoczone będą dążyć do zapewnienia skoordynowanego przekazu, ograniczenia powielania i zachęcania do kontynuowania pracy wśród swoich głównych interesariuszy” jak można przeczytać w raporcie.

Wszystko brzmi pięknie i wzniośle i oczywiście wdrożone zostanie tylko i wyłącznie dla naszego dobra natomiast jedno jest pewne. Im więcej rządowych regulacji tym mniej wolności i prywatności. Szczególnie jeśli przyjrzeć się jak głęboko inwigilować będą każdego człowieka CBDC, które mam nadzieje, że jeszcze długo nie zostanie wdrożone. Decydenci tego świata skrzętnie przygotowują nam Orwellowski świat i to do nas, ludzi świadomych należy uświadamiać innych co nas czeka. Pytanie jest tylko jedno. Czy żaba (ludzkość) zostanie ugotowana, czy w odpowiednim momencie uda się jej wyskoczyć z garnka.   

Zobacz również:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx