USA | Kto da więcej? Negocjacje wysokości pakietu stymulacyjnego

W USA dodruk trwa w najlepsze. W Białym Domu trwają negocjacje, ile środków potrzeba, by złagodzić kryzys spowodowany koronawirusem. W tym momencie prezydent Donald Trump jest gotów by podpisać ustawę opiewającą na 1,3 bilionów pakietu ulg. Niestety, marszałek Demokratycznej Izby Reprezentantów – Nancy Pelosi mówi, że to zbyt mała kwota.

300 mld więcej niż zakładano?

Szef sztabu Białego Domu, Mark Meadows zaproponował większą kwotę niż początkowo zakładano. Stwierdził, że potrzebne będzie nie 1,3 bln, a 1 bln, o którym najpierw mówiono. Trump jest skłonny podpisać się pod taką wysokością pakietu.

Demokraci twierdzą, że to stanowczo za mało

Nancy Pelosi twierdzi jednak, że to o wiele za mało. Różnica jest olbrzymia, ponieważ Demokratka wzywa do podniesienia kwoty do 2,2 bln dolarów. Twierdzi, że 1,3 bln nie zaspokoi potrzeb amerykańskich pracowników i rodzin. Wspomniała również, że „odrzucają fundusze potrzebne na testy środków na wirusa, by w końcu go zażegnać i bezpiecznie otworzyć ponownie szkoły i gospodarkę”.

Prezydent Trump zapytany o całą sytuację związaną z Demokratami, Republikanami i sporem o wysokość pakietu skomentował postawę Pelosi:

„Mam wrażenie, że nie chce dać żadnego bodźca. Chce tylko ratować źle zarządzane państwa demokratyczne.”

Wcześniej proponowano jeszcze więcej

Demokratyczna Izba w maju zmieniła proponowaną wysokość pakietu z 3,4 biliona dolarów na obecne 2,2 biliona. Taka kwota została ustalona po negocjacjach pomiędzy Pelosi a Meadows. W kierunku Trumpa zostało wystosowane żądanie o to, aby ta kwota została zaakceptowana.

„1,3 biliona dolarów zostało zaoferowane na osobności, Meadows powiedział. W negocjacjach uczestniczyli Pelosi, Meadows, sekretarz skarbu Steven Mnuchin i przewodniczący Senatu Demokratyczny Chuck Schumer”.

Podsumowując

Proponowane kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy. Gospodarka USA w tym momencie przeżywa trudne chwile ratując się dodrukiem pieniędzy. Czy dla USA 2,2 biliona to dużo? Odpowiedź brzmi owszem, i to bardzo.

Dla porównania w 2018 roku PKB Stanów Zjednoczonych wyniosło 20,54 biliona dolarów. A co z zadłużeniem?  W tym momencie wynosi ono 24.95 biliona dolarów. Niestety, lecz minie bardzo wiele lat zanim USA powróci do swojej świetności. Na razie Trump chwyta się doraźnych środków w celu zapobiegania bieżącym problemom.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx