USA bierze pod lupę wietnamską walutę

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że rozpoczną dochodzenie handlowe w kwestii polityki walutowej Wietnamu. Celem jest ustalenie czy niewartościowany dong wietnamski szkodzi amerykańskim interesom.

Sprawa 301

W zeszły piątek prawnik i przedstawiciel ds. handlu w gabinecie Donalda Trumpa, Robert Lighthizer ogłosił w Waszyngtonie, że zostanie wzięta sprawa pod lupę nielegalnego importu drewna z Wietnamu. Jest również domniemanie dotyczące manipulacji wartością wietnamskiej waluty, jaką jest dong.

„Nieuczciwe praktyki walutowe mogą zaszkodzić amerykańskim pracownikom i firmom, które konkurują z wietnamskimi produktami, których ceny mogą być sztucznie zaniżone z powodu zaniżania wartości waluty” – powiedział Lighthizer w oświadczeniu. „Dokładnie przeanalizujemy wyniki dochodzenia i ustalimy, jakie działania należy podjąć, jeśli w ogóle,”.

Ministerstwo Spraw zagranicznych Wietnamu nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Polityka Monetarna Wietnamu

Wartość donga spadła przez ostatnią dekadę o ok. 20 %. Jego obecna wartość wynosi 0,000043 dolara amerykańskiego. W tym roku Bank Centralny po raz trzeci obniżył stopy procentowe w celu pobudzenia gospodarki.

Od 2016 roku ustalane są rynkowe ramy wartości waluty i dostosowywana jest wartość referencyjna donga oparta na ośmiu walutach. Pozwala to na handel waluta z marginesem do 3% po obu krańcach wartości wspomnianej stopy referencyjnej. Pomimo globalnego kryzysu gospodarka wietnamska ma szanse na rozwój handlu, dzięki uniknięciu wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami.

Le Minh Hung będący prezesem banku centralnego skomentował sprawę, podkreślając, iż Wietnam nigdy nie wykorzystywał polityki monetarnej do zdobywania nieuczciwej przewagi konkurencyjnej. Co więcej urzędnik wspomniał, ze taka polityka monetarna będzie kontynuowana. Jej celem jest budowa „makrostabilności, zrównoważonego wzrostu i środków wsparcia, które pomogą w odbudowie gospodarczej kraju”.

Jak Trump wpłynął na Wietnam?

Pod rządami Donalda Trumpa Wietnam stał się jednym z dziesięciu największych partnerów handlowych USA. Niestety, lecz idzie z tym w parze wielki brak równowagi.

„Deficyt handlu towarami USA z narodem azjatyckim osiągnął w lipcu w tym roku 34,8 miliarda dolarów.”

Wietnam został wpisany na listę krajów Departamentu Skarbu USA, których waluty są monitorowane ze względu na podejrzenie manipulacji. Szczegóły dochodzenia zostaną podane do informacji publicznej do końca tygodnia.

Komentarze