Uniwersytet Yale inwestuje w kryptowaluty

1 456
Do tej pory instytucje akademickie pozostawały z dala od inwestowania w kryptowaluty, jednak ta sytuacja się zmieniła, Uniwersytet Yale jedna z najlepszych placówek edukacyjnych na świecie, wchodzi na rynek kryptowalut. Uniwersytet posiada drugi co do wielkości akademicki fundusz inwestycyjny w stanach, jego wartość wynosi blisko 30 miliardów dolarów. 

Fundusze inwestycyjne krypto, w które zainwestował Uniwersytet Yale

Fundusz a16z crypto

Jest to fundusz zarządzający trzystoma milionami dolarów, które inwestuje w firmy kryptograficzne oraz bezpośrednio w protokoły.  Na stronie funduszu możemy przeczytać, że na rynku kryptowalut jest od pięciu lat i dotychczas nie sprzedał żadnej ze swoich inwestycji. A16z crypto zamierza utrzymywać inwestycje przez co najmniej 10 lat nie zależnie od koniunktury rynkowej. Jak fundusz przedstawia się na swojej stronie:

  • Zapewniamy wsparcie operacyjne dla przedsiębiorców. Nasze inwestycje kryptograficzne mają dostęp do ponad 80-osobowej grupy operacyjnej. Nasze zespoły operacyjne dysponują gruntowną wiedzą w zakresie rekrutacji kadry kierowniczej i technicznej, spraw regulacyjnych, komunikacji i marketingu oraz ogólnego zarządzania startupami. Jesteśmy odpowiedzialnymi uczestnikami rynku od zarządzania spółkami i zarządzania sieciami.
  • Jesteśmy elastyczni w odniesieniu różnego, rodzaju aktywów bez względu na położenie geograficzne. Jednym z powodów, dla których stworzyliśmy fundusz, jest maksymalna elastyczność. Inwestujemy na wszystkich etapach, rozwoju projektów od etapu początkowego do w pełni rozwiniętych sieci, takich jak Bitcoin i Ethereum. Będziemy inwestować w tradycyjne instrumenty finansowe, takie jak instrumenty kapitałowe czy zamienne papiery wartościowe, oraz nowe instrumenty, w tym bezpośredni zakup monet / żetonów. Kryptowaluty są nowym zjawiskiem globalnym, ze świetnymi projektami na całym świecie, w które odpowiednio zainwestujemy.
  • Skupiamy się na niespekulacyjnych przypadkach użycia. Chcemy, aby usługi korzystające z protokołów kryptograficznych były używane przez setki milionów, a nawet miliardy ludzi. Tokeny kryptograficzne są rodzimą klasą aktywów sieci cyfrowych, ale ich wartość jest napędzana przez podstawowe, praktyczne zastosowania.

Paradigm

Jest nowym funduszem krypto założony przez współzałożyciela Coinbase Inc., Freda Ehrsama, partnera Sequoia Capital, Matta Huanga, oraz Charlesa Noyesa, byłego pracownika funduszu krypto Pantera Capital. Fundusz zebrał na inwestowanie w rynek krypto i blockchain 400 milionów dolarów. Według współzałożyciela Freda Ehrsam Paradigm, fundusz będzie inwestował zgromadzone środki w startupy skoncentrowane na technologii blockchain i w kryptowaluty. Kwota zainwestowana w fundusz Paradigm przez Uniwersytet Yale nie jest znana, ale prawdopodobnie stanowi znaczącą cześć kapitału inwestycyjnego.

Inwestycje Uniwersytetu Yale

Majątek Yale o wartości prawie 30 miliardów dolarów jest kierowany przez Davida Swensena znanego jako „Warren Buffett” Yale’a ze względu na jego sukcesy  inwestycyjne. Prawie 60 procent aktywów Yale w roku fiskalnym 2019 jest przeznaczonych na alternatywne inwestycje, w tym kapitał podwyższonego ryzyka, fundusze hedgingowe i wykupy lewarowane. Uniwersytet zainwestował między innymi  w portorykańskie obligacje i drewno w New Hampshire.

David Swensen  jest nielicznym zarządzającym dużą instytucją, która  zdecydowała się inwestuje na rynku kryptowalut. Powszechnie przyjmuje się, że fala kapitału instytucjonalnego może odwrócić kryzys na rynku krypto, ale nowe podmioty są zniechęcane przez manipulowanie rynkiem i brakiem regulacji. Wielu inwestorów instytucjonalnych chcących zainwestować w kryptowaluty czeka na to aż „inni przetrą im szlak”

Komentarze