Ukraińscy fani Bitcoina chcą postawić pomnik Nakamoto

883

Satoshi Nakamoto zamiast Lenina…

Do ciekawego pomysłu doszli fani Bitcoina na Ukrainie. Uznali, że zamiast pomnika twórcy Związku Radzieckiego – Włodzimierza Lenina, chcą postawić monument twórcy pierwszej kryptowaluty na świecie Satoshiemu Nakamoto. Ten pierwszy pomnik został zburzony w 2014 roku na placu Szewczenki w Kijowie. Pierwotnie posąg ten miał zostać umieszczony tylko „wirtualnie” poprzez specjalną aplikację mobilną, która wyświetlałaby go na ekranie telefonu, podczas pobytu w tamtym miejscu. Inicjatorami tej akcji jest grupa Satoshi Nakamoto Republic. Teraz inicjatorzy chcą wystąpić do administracji stolicy kraju z petycją o umiejscowienie tam fizycznego pomnika. W razie odmowy autorzy chcą rozważać także inne miejsca do tego przeznaczone. Andrej Moroz, przewodniczący grupy stwierdził:

„Pomnik Lenina był symbolem ostatnich stuleci, które już minęły, pozostawiając sprzeczne uczucia w sercach ludzi. Satoshi i decentralizacja społeczeństwa to nowa era i nowe możliwości”

Grupa jednak nie poprzestaje na tym, ponieważ planują oni zakup wyspy, aby móc umieścić tam Satoshi Nakamoto City. Innym pomysłem jest też stworzenie zdecentralizowanej republiki wirtualnej. Jednak nie można stwierdzić, że to właśnie ukraińscy twórcy chcieli po raz pierwszy uhonorać autora Bitcoina. Zrobili to Słoweńcy, którzy wybudowali rondo z symbolem Bitcoina w miejscowości Kranj. Według burmistrza Kranj, Bostjana Trilara, mieszkańcy miasta zostali przesłuchani, aby dowiedzieć się, co chcieliby umieścić na rondzie, a najbardziej popularną propozycją był pomnik Bitcoin. Giełda kryptowalut Bitstamp i startup blockchain 3FS zapłacili za pomnik. Czy w Waszej opinii może powstać więcej takich pomników? Które kryptowaluty mogłyby zasługiwać na własny monument na Świecie? Sporą popularnością cieszy się również Vitalik Buterin (twórca Ethereum), jednak do tej pory nie otrzymaliśmy informacji, aby powstały podobne pomysły z jego udziałem. Zapraszamy do dyskusji. O innych taki przypadkach będziemy informować na bieżąco na naszym portalu.

Komentarze