Ukraina zostanie 'zdradzona’? USA i UE miały naciskać na Zelenskiego

W czasie gdy sekretarz Stanu USA, Blinken udał się w kolejną podróż na Bliski Wschód gdzie spotkał się z dyplomatami z arabskich krajów w celu złagodzenia napięć w regionie, Ursula von der Leyen wysiadła z pociągu w Kijowie i spotkala się z Zełenskim. W ostatnim czasie Stany Zjednoczone informowały już, że część amunicji potrzebnej Kijowowi zostanie przekazana Izraelowi. Dopóki konflikt na linii Izrael – Hamas nie rozprzestrzenił się na pozostałe kraje, Izrael nie wymaga potężnych rezerw uzbrojenia ale jeśli miałby eskalować… Stany Zjednoczone jako zadeklarowany sojusznik Izraela zaczynają kalkulować?

Kongres USA z coraz większym krytycyzmem patrzy na dalsze wspieranie Ukrainy – tym bardziej biorąc pod uwagę rekordowy w historii deficyt budżetowy oraz brak zgody między Demokratami a Republikanami co do planowanego budżetu na rok 2024. W połowie listopada mija ostatni dzwonek i jeśli politycy nie wypracują konsensusu – nieuniknione będzie tzw. 'zamknięcie rządu’ w USA w wyniku którego Stany mogą zostać sparaliżowane potencjalnie ryzykując kolejne obniżki ratingów kredytowych w agencjach ratingowych. Republikanie twardo nie zgadzają się na kolejne miliardy dla ukraińskiego rządu – Demokraci wiedzą, że będą musieli znaleźć porozumienie i próbują przekonać Zelenskiego?

Brak amunicji – czy Ukraina podoła?

W 2023 roku z krajów UE, Ukraina miała otrzymać 1 milion sztuk amunicji artyleryjskiej, jak dotąd otrzymała ok. 300 000. W tym samym czasie głośno zrobiło się o przekazaniu rzekomych 2,5 mln amunicji artyleryjskiej Rosji, przez reżim Korei Północnej. Przewaga ogniowa ukształtuje przewagę na polu bitwy? Czy są to wyłącznie spekulacje? Jeszcze niedawno, w czasie wizyty w Chinach minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu informował, że Rosja jest otwarta na negocjacje.

Czy ponad głowami Zełenskiego i Polaków światowe mocarstwa próbują 'rozwiązać’ wojnę w Ukrainie? Tymczasem wizyta Zelenskiego w Izraelu wg. doniesień Kanału 112 wisi na włosku. Prezydent Ukrainy planował odwiedzić kraj w przyszłym tygodniu. Chociaż plany zostały potwierdzone, jeden z dyplomatów stwierdził, że Zełenski jest 'rozczarowany’ ponieważ 'chciał, aby podróż była upubliczniona dopiero gdy wkroczy na izraelską ziemię’.

Spekulacje TVP

Jak podaje anglojęzyczna TVP World: 'W poniedziałek, 30 października, podczas wizyty w Pekinie minister obrony rosji Siergiej Szojgu powiedział, że Moskwa jest gotowa do rozmów pokojowych z Ukrainą. Tego samego dnia The Economist opublikował szczegółowy wywiad z najwyższym rangą generałem Ukrainy, Walerym Załużnym, wskazując, że Ukraina znajduje się w impasie i że 'najprawdopodobniej nie będzie głębokiego i pięknego przełomu’. W artykule opisano wywiad jako przyznanie przez generała, że po ’pięciu miesiącach kontrofensywy niewiele zyskaliśmy – i [on] widzi z historii, dlaczego impas może być nie do przejścia’.

Ponownie, tego samego dnia 30 października, Time Magazine opublikował artykuł opisujący Ukrainę jako porzuconą przez sojuszników 'po prawie dwóch latach. Rosja nadal kontroluje jedną piątą terytorium Ukrainy. Dziesiątki tysięcy ofiar. Globalne poparcie dla wojny maleje. Samotna walka Wołodymyra Zełenskiego”. W piątek, 3 listopada, sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył do Izraela na rozmowy z Benjaminem Netanjahu, gdzie ten ostatni najwyraźniej odrzucił sugestie dotyczące zawieszenia broni w celu pomocy Strefie Gazy, co, jak miał nadzieję Waszyngton, ostudzi napięcia w regionie. Wcześniej Stany Zjednoczone przyznały, że część broni, początkowo przeznaczonej dla Ukrainy, została przekierowana do Izraela. Gdyby na Bliskim Wschodzie wybuchła wojna na dużą skalę, zapotrzebowanie Izraela na broń gwałtownie by wzrosło.’

Może Cię zainteresuje:

Komentarze