Ukraina i blockchain NEM dla próbnych wyborów prezydenckich

1 167

Oleksandr Stelmakh, dyrektor w Państwowej Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy przeprowadził eksperyment dotyczący umieszczenia danych wyborów prezydenckich z użyciem technologii blockchain. Stelmakh opublikował post na swoim profilu na Facebooku, że współpracuje z zespołem NEM przy pilotowaniu głosowania za pomocą blockchainu. Jak podaje Oleksandr Stelmakh, głosowanie jest w fazie próbnych testów.

„Jedną z podstawowych przydatnych właściwości blockchainu jest niezdolność wprowadzania zmian w zapisanych informacjach. To są właściwości, które staraliśmy się wykorzystać do zapisu informacji w lokalnych sesjach głosowania” – napisał Stelmach na Facebooku

Stelmakh napisał również, że na podstawie wyników, kosztowałoby to około 1 227$ na umieszczenie węzła (node), który może być użyty do głosowania w każdym komisariacie policji, co według niego oznacza niską cenę za tak technologiczne osiągniecie. Oficjalne działania Oleksandra Stelmakha, reprezentuje najnowsze starania, aby zastosować tę technologię do zestawiania głosów wyborczych, z zamiarem, że blockchain może być użyty do stworzenia, bądź ułatwienia rozwiązywania problemów podczas liczenia ostatecznych wyników wyborczych.

„Należy zauważyć, że eksperyment odbył się w środowisku testowym blockchainu NEM i dla transakcji używanych przez testowe tokeny, które zostały podane przedstawicielowi fundacji NEM na Ukrainie, Antonowi Bosenko. Środowisko testowe ma 28 węzłów” – dodał Stelmakh

Ukraina i legalizacja kryptowalut

W maju br., członek ukraińskiego parlamentu Oleksiy Mushak, opublikował na swojej tablicy facebookowej dokument dot. legalizacji kryptowalut na Ukrainie. W dokumencie opisana jest akceptacja tokenów i kryptowalut. Mushak prosił obywateli, aby komentowali i proponowali swoje pomysły i uwagi, aby również uczestniczyli w owej misji legislacyjnej. Wydaje się jednak, że sprawa stanie się ekscytująca, ponieważ przewodniczący ukraińskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (NSSMC) zasugerował na początku maja br., iż organ regulacyjny może wkrótce zalegalizować kryptowaluty jako instrumenty finansowe.

Jeśli doszłoby do legalizacji i ustalenia konkretnych przepisów dot. kryptowalut na Ukrainie, wpłynęłoby to również na działania i chęć inwestycji polskich inwestorów właśnie na Ukrainie. Część polskiej społeczności z chęcią skorzystałaby z przywilejów podatkowych, jakie stworzyłby rząd Ukrainy, a nie potrafią zapewnić decydenci z Polski.

Co sądzicie o implementacji technologii blockchain do wyborów prezydenckich? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze