Trzy ważne przepowiednie na 2023 rok. Czy nowa hossa Bitcoina jest blisko?

9 042

Nie marnując czasu na wstęp rozpocznijmy proces 'wróżenia’. Czy z fusów? Niekoniecznie. Wszystko co przeczytacie poniżej mówi nam szklana kula. Pozwólmy jej więc przemówić.

  1. Start hossy w … III kw. 2023 roku– Rezerwa Federalna powoli będzie zmieniać się w stronę luzowania polityki monetarnej w miarę jak inflacja będzie spadała, a rozwój gospodarczy wraz z rynkiem pracy będą wyhamowywać wraz ze stopami procentowymi utrzymywanymi na wysokich, restrykcyjnych poziomach. Będzie to stanowić tło dla kolejnej manii wśród ryzykownych aktywów ponieważ rynki zaczną wyceniać prawdziwy, nie szyty grubymi nićmi (jak ten z grudnia) pivot w polityce monetarnej. Już w II kw. 2023 byki zaczną stopniowo dochodzić do głosu ale oliwa zostanie wrzucona do ognia dopiero w III kw. roku, gdy gospodarka będzie ochłona wystarczająco, a oczekiwania inflacyjne spadną na tyle nisko by upewnić Fed, że kolejnego szczytu inflacji nie będzie zbyt prędko. Spodziewajmy się wówczas przemówienia Powella, które zostanei zapamiętane w pamięci Wall Street na dziesięciolecia. Jego tytuł powinien brzmieć ’Wygraliśmy z inflacją’, Stany Zjednoczone znów zaczną kwitnąć. Zadłużenie Amerykanów na kartach kredytowych jest na wysokim, godnym uwagi poziomie, a oszczędności spadają szklana kula twierdzi, że wskaźniki makro jak cena ropy Brent spadną do 70 USD – poziomów z początku 2021 roku – a stawki za fracht kontenerów morskich spadną znacznie poniżej 2000 USD, co nie zdarzyło się od czasów sprzed COVID-19. Oba te sygnały wskażą, że globalna gospodarka potrzebuje skoku, a Fed zacznie budować jej trampolinę. Oczywiście Wall Street wejdzie w stan euforii o wiele wcześniej niż trampolina ta rzeczywiście powstanie, a temat pierwszych obniżek stóp procentowych będzie w potężny sposób pokrywany w mediach tworząc warunki 'fundamentalnej zmiany przekonań’. Spowoduje to powrót sentymentu risk-on i zachęci kapitał do innowacyjnych branż jak kryptowaluty – na niespotykaną dotąd skalę. Do tego czasu w branży kryptowalutowej dokona się prawdopodobnie również wystarczający postęp regulacyjny, co sprawi, że środowisku nowej hossy kryptowalut będzie towarzyszyć bardziej czytelna polityka. Hosse rozpoczniemy w III kw. 2023, do tego czasu spadki na kryptowalutach pogłębią się ponieważ rynek rozczarowany będzie ich brakiem w pierwszych dwóch kwartałch mimo sezonowości halvingowej.
  2. Bohater nowej hossy? Ethereum. Kiedy spojrzymy wstecz na rok 2022 za 10 lat może okazać się, że najważniejszą informacją tego roku wcale nie był przekręt kudłatego Sama ale Ethereum Merge. Seria zmian na poziomie protokołu stworzyła wir innowacji, rozwoju, użytkowników i kapitału. W 2023 roku Ethereum pozostanie najszerzej przyjętym, szeroko rozwiniętym i przyciągającym kapitał blockchainem. Merge był największym wydarzeniem w branży od czasu bloku Genesis Bitcoina w 2009 roku. Kolejne ważne, choć mniejsze zmiany zostaną uruchomione na Ethereum w 2023 roku, napędzając większą adopcję, która być może pozycjonować będzie Ethereum jako lidera w następnej hossie – kiedykolwiek przyjdzie. Aktualizacja Shanghai w II kw. 2023 sprawi, że oczy inwestorów znów spoglądać będą w stronę Etheru. Związane z nią umożliwienie wycofywania środków przechowywanych od grudnia 2020 przez stakujących w różnych protokołach typu Lido może spowoodwać lawinę spekulacji cenowej i wzrost wolumenów transakcyjnych. Po aktualizacji zostanie wdrożony, EIP-4844 kolejna innowacja projektu Ethereum. Proto-danksharding jest proponowany jako krok na drodze do pełnego shardingu i pomoże w skalowaniu warstwy drugiej Ethereum.
  3. Regulacje kryptowalut tematem w Waszyngtonie. Prace amerykańskich regulatorów rynku crypto postępować będą w niespotykanym dotąd intensywnym tempie. Katastrofy scentralizowanych finansów w 2022 roku były wynikiem słabego zarządzania ryzykiem, niekompletnych audytów i potencjalnych oszustw – wszystko to mogło się zdarzyć w każdej branży. Ochrona konsumenta będzie najważniejsza dla decydentów w 2023 roku. Większość powstającej polityki będzie dotyczyła scentralizowanych giełd i stablecoinów. Giełdy takie jak Coinbase mogą być zmuszone do bycia instytucjami regulowanymi przez G-SIFI, co zwiększy ich koszty zgodności z przepisami ale zachęci ludzi do handlu, a inwestorów do zainteresowania się nimi. Waszyngton będzie miejscem zapalnym niektórych z najbardziej kontrowersyjnych i ważnych rozmów o kryptowalutach w 2023 roku.
    Podczas tego wzrostu uwagi regulacyjnej Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) będzie nadal deklarować, że wszystkie tokeny są niezarejestrowanymi papierami wartościowymi, co jest oczywiście niekoniecznie prawdą ale leży w interesie SEC-u. Tylko dlatego, że ta nowa technologia baz danych jest w stanie tokenizować dowolne aktywa, nie oznacza, że wszystkie takie aktywa są papierami wartościowymi. Docelowo zobaczymy cyfryzację aktywów reprezentujących wszystko: sztabki złota, kredyt za emisję dwutlenku węgla, licencję na oprogramowanie, prawo do zarządzania, bilet na koncert, receptę lekarską, walutę fiat, mema który był bardzo popularny w 2013 roku, a potem wszyscy o nim zapomnieli… Ale to w kolejnych latach, szklana kula się zagalopowała, serdecznie przepraszay. Stany Zjednoczone pokażą, żę nie chcą przegrać rewolucji Web 3 i utrzymają status globalnego hubu technologicznego. Będą próbowały wygrać rewolucję Web3, podobnie jak wygrały rewolucję Web2 na czele z platformami jak Google, Facebook, Microsoft etc. Innym kluczowym zadaniem regulatorów będzie klasyfikacja tokenów według: towaru, papieru wartościowego lub też innegi rodzaju cyfrowych aktywów oraz stworzenie egzekwowalnych ram prawnych we współpracy z globalnymi regulatorami.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze