Trump się ugiął! Podpisał reformę policyjną

President Donald Trump, center, signs an Executive Order to reestablish the National Space Council, alongside members of the Senate, Congress, National Aeronautics and Space Administration, and Commercial Space Companies in the Roosevelt room of the White House in Washington, Friday, June 30, 2017. Vice President Mike Pence will chair the council. Also pictured are NASA Astronaut David Wolf, left, NASA Astronaut Alvin Drew, second from right, and NASA astronaut Buzz Aldrin, right. Photo Credit: (NASA/Aubrey Gemignani)
1 468

Prezydent Donald Trump, w obliczu krytyki, że jego polityka i kontrowersyjna retoryka zaostrzyły podziały rasowe w Stanach Zjednoczonych, podpisał we wtorek ustawę, która ma doprowadzić do reformy policji. Zdarzenie to miało miejsce parę dni po tym, jak prezydent nalegał na „prawo i porządek” w całym kraju – podaje agencja Reuters.

Po tygodniach protestów przeciwko rasizmowi i brutalności politycznej spowodowanych śmiercią George’a Floyda, czarnego mężczyzny zabitego 25 maja w trakcie aresztowania przez policję w Minneapolis, Trump starał się odpowiedzieć na rosnące obawy dotyczące niesprawiedliwości rasowej przed wyborami 3 listopada, w których będzie walczył o reelekcję.

Trump rozpoczął swoje oświadczenie od wyrazów współczucia dla rodzin ofiar przemocy policyjnej, obiecując walkę o sprawiedliwość i zapewniając, że ich bliscy nie umarli na próżno. Szybko jednak skupił się na obronie działań funkcjonariuszy organów ścigania i groził karami dla szabrowników.

„Law & order – wersja złagodzona

„Amerykanie chcą prawa i porządku, domagają się prawa i porządku” – powiedział Trump podczas ceremonii w Białym Domu, powtarzając to co powiedział w swojej rozmowie telefonicznej, która rozgniewała protestujących, którzy wyruszyli na ulice z Nowego Jorku do Los Angeles.

Prezydent USA w trakcie ceremonii w białym domu

.Amerykanie znają prawdę: bez policji panuje chaos, bez prawa istnieje anarchia, a bez bezpieczeństwa – katastrofa”

W swoich publicznych komentarzach i na Twitterze Trump wezwał do represji wobec protestujących i podkreślił zdecydowaną i zmilitaryzowaną reakcję na niepokoje społeczne wywołane śmiercią Floyda i innych. Pomimo wezwania do jedności, użył swojego przemówienia w Rose Garden we wtorek, aby skrytykować byłego prezydenta Baracka Obamę, pierwszego czarnego prezydenta USA, za jego działania w zakresie reform policyjnych.

Wtorkowe rozporządzenie zachęca wydziały policji do stosowania najnowszych standardów użycia siły i poprawy wymiany informacji. Chodzi o to. aby oficerowie o słabej dokumentacji nie byli zatrudniani bez dokładnego zaznajomienia się z ich przeszłością oraz umieszczania pracowników socjalnych w zespołach organów ścigania do reagujących na przypadki związane z uzależnieniem od narkotyków i bezdomnością. Efektem ma być brak stosowania zbędnej przemocy – stwierdzili amerykańscy urzędnicy.

Rozporządzenie Trumpa skieruje pieniądze federalne do wydziałów policji, które otrzymały certyfikaty od organów zewnętrznych. Zakazuje też podduszania, chyba że w sytuacji, gdzie życie oficera byłoby zagrożone. Propozycja Trumpa także ma zachęcić funkcjonariuszy do używania mniej śmiercionośnej broni, takiej jak paralizatory.

Grupy obrońców praw obywatelskich i czołowi demokraci, w tym były wiceprezydent Joe Biden, prawdopodobny demokratyczny kandydat na prezydenta powiedział, że rozporządzenie jest niewystarczające.

Jak można się domyślać, działania te są w głównej mierze skierowane w niezdecydowanych wyborców, którzy 3 listopada udadzą się do urn wyborczych. Dodatkowo, niepokoje społeczne z jakimi mierzy się aktualnie USA, nie pomagają w obniżeniu liczby zarażonych koronawirusem, która jest rekordowo wysoka. Możemy teraz tylko bacznie obserwować rozwój sytuacji i zadawać sobie pytanie „czy to wystarczy?”.

Komentarze