Śmierć Tobiasza Niemiro | Sekcja zwłok i ostatnie zdanie maila do Adama Sochy – aktualizacja 27.07.2019, godz. 08:20

40 760

Aktualizacja 27.07.2019, godz. 08:20

Zgodnie z komunikatem Prokuratora Prokuratury Rejonowej Olsztyn Północ:

Sekcja zwłok Tobiasza N. na tę chwilę nie dała podstaw aby przypuszczać, że doszło do popełnienia przestępstwa, lub do udziału osób trzecich w tym zdarzeniu

źródło: tutaj

W związku z tym faktem, Adam Socha, dziennikarz debata.olsztyn.pl ujawnił ostatnie zdanie z e-maila, który Tobiasz Niemiro wysłał do niego o 02:57 rano we czwartek 25 lipca, czyli w dniu śmierci.

Powodem mojego zachowania nie jest bitmarket, od lat się zmagam z depresją i ją ukrywam. Po prostu nie mam siły

Adam Socha dodaje:

Email był długi. Napisał, że biznesmeni związani w różny sposób z BitMarket są po prostu oszustami. Podał nazwiska. Email przekazałem prokuraturze. Napisał też, że ma dla mnie materiały. Nie zdążyłem odebrać, ale w piątek 26 lipca dotarła do mnie pewna osoba. Tobiasz Niemiro prosił tę osobę o przekazanie mi nagrania jego rozmowy z biznesmenami związanymi z BitMarketem. Nagranie to też oddałem natychmiast prokuraturze, nie ukrywam, że również z obawy o własne bezpieczeństwo.

Aktualizacja 26.07.2019, godz. 13:36

Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Północ w Olsztynie, w dniu 26 lipca 2019r. wszczęła śledztwo o sygn. PR 2 Ds 115.2019 w sprawie zaistniałego w dniu 25.07.2019 r. w Olsztynie, namowy lub udzielenia pomocy  Tobiaszowi N. do targnięcia się na własne życie, tj. o czyn z art. 151 kk. Do chwili obecnej nie została przeprowadzona sekcja zwłok

źródło: tutaj

„Art. 151. KK Namowa do samobójstwa i udzielenie pomocy Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”

Aktualizacja 26.07.2019 godz. 10:46

Prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ Pan Arkadiusz Szulc potwierdził w rozmowie telefonicznej, że ciało, znalezione w dniu wczorajszym w okolicach jeziora Żbik w Olsztynie jest ciałem Tobiasza N. Z racji statusu osoby pokrzywdzonej Prokurator nie posługiwał się w rozmowie ze mną nazwiskiem „Niemiro”.

Wiele wskazuje na to, że tym samym tożsamość denata została potwierdzona. Dziś w godzinach popołudniowych zostanie przeprowadzona sekcja zwłok, w wyniku której wiele okoliczności może się jeszcze wyjaśnić.

Na ten moment Prokurator Szulc poinformował mnie, że nie istnieją znamiona udziału osób trzecich w śmierci Poszkodowanego.

Musimy przesłuchać jeszcze świadków i wykonać szereg czynności, po których będę mógł powiedzieć Panu coś więcej – dodał Pan Prokurator.

Aktualizacja 26.07.2019 godz. 08:13

W sprawie kontaktu w celu potwierdzenia tożsamości ofiary wczorajszej tragedii skierowano mnie do Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie. Sprawa nie posiada póki co sygnatury, nie uzyskałem również informacji potwierdzającej tożsamość osoby pokrzywdzonej. Nazwisko Tobiasz Niemiro nie figuruje na ten moment w bazie biura podawczego Prokuratury. Prawdopodobnie sprawa nie została jeszcze wpisana do rejestru i oczekuje na pewne dalsze ustalenia.

Rzecznik prasowy olsztyńskiej Policji potwierdził w czasie rozmowy telefonicznej informację o fakcie znalezienia ciała ze śmiertelną raną postrzałową głowy.

Będziemy informować o dalszych ustaleniach i tropach w tej sprawie.

Aktualizacja 26.07.2019 godz. 08:00

Dziś w nocy o godzinie 03:19 na debata.olsztyn.pl pojawiła się informacja, jakoby Tomasz Niemiro miał przed śmiercią przekazać j”pewne materiały”. Autorem tej informacji jest Adam Socha. Jakie materiały miał przekazać Tobiasz Niemiro Autorowi wpisu? Oto treść komunikatu:

W czwartek 25 lipca o 02:57 rano dostałem od Tobiasza Niemiro ostatniego emaila. Miał mi przekazać pewne materiały, a po południu zadzwonił do mnie znajomy ze straszną wiadomością: w lesie nad jeziorem Żbik znaleziono około godziny 14.00 ciało Tobiasza Niemiro. Mieszkał nieopodal, przy ul. Żbiczej. Według wstępnych informacji zginął od strzału w głowę z własnej broni.


Pierwszy i ostatni raz w życiu rozmawiałem z Tobiaszem Niemiro w poniedziałek 15 lipca. Wcześniej przed weekendem dzwoniłem, gdyż chciałem prosić o wywiad w związku z informacją o upadku giełdy kryptowalut BitMarket, z którą był powiązany. Śledztwo w tej sprawie zostało przeniesione z Olsztyna do Suwałk. Poszkodowanych jest kilka tysięcy osób. Sprawa jest porównywana do Amber Gold.

Były podejrzenia, że upadek giełdy został zaplanowany z premedytacją.

Zależało mi też na tej rozmowie z tego powodu, iż był członkiem Zarządu Oddziału SDP w Olsztynie, w którym jestem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.


Tobiasz Niemiro, gdy zadzwoniłem w piątek 12 lipca, nie odebrał telefonu, wysłałem więc SMS. Odpisał, że spotka się ze mną w sobotę lub poniedziałek. W sobotę się nie odezwał, więc zadzwoniłem w poniedziałek 15 lipca, odebrał od razu i natychmiast przyjechał do mnie.

Mówił długo, spontaniczne i sprawiał wrażenie szczerego. Twierdził, że sam jest ofiarą i że nikt mu w to nie uwierzy i będzie z tym musiał żyć.
Po spisaniu rozmowy i autoryzacji (wniósł tylko drobne poprawki) wywiad ukazał się w środę 17 lipca. W emailu podziękował mi za niego, napisał, że to jedyny uczciwy tekst na ten temat, jaki ukazał się w mediach. Później jeszcze kilka razy do mnie napisał. Ostatni email przeczytałem w czwartek 25 lipca w pracy. Dopiero na wieść o śmierci sprawdziłem, że został wysłany o 02.57 rano. Ciało znaleziono o 14.00, ale kiedy nastąpił śmiertelny strzał wykaże sekcja.

Email był długi. Wynikało z niego, że znalazł się w środowisku szemranych biznesmenów. Podał nazwiska. Nie będę ujawniał jego treści z uwagi na dobro śledztwa, przekazałem emaile prokuraturze.Napisał też, że przekaże pewne materiały. Nie zdążył…

Tobiasz Niemiro był biznesmenem i społecznikiem, prezesem Stowarzyszenia na rzecz Bezpieczeństwa, a także pasierbem znanego olsztyńskiego restauratora i zarządcą jego lokali.

Jako prezes Stowarzyszenia na rzecz Bezpieczeństwa, sprzeciwiał się wcześniejszemu wyjściu na wolność odsiadującego wyrok 25 lat więzienia Trolla. W latach 90 olsztyńscy przedsiębiorcy żyli w strachu przed przestępcą, który działał w grupie organizującej porwania dla okupu.

Źródło: tutaj

Przedruk z olsztyn.wm.pl z dnia 25.07.2019:

Niecałą godzinę temu na olsztyn.wm.pl pojawiła się informacja o śmierci Tobiasza Niemiro, Prezesa olsztyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa, którego osobę kojarzymy z głośną sprawą upadku giełdy BitMarket. Lokalne i krajowe media z godziny na godzinę donoszą o tej tragedii. Cytujemy notkę z olsztyńskiego serwisu:

Ciało mężczyzny z raną głowy zostało znalezione dziś popołudniu w lesie nad jeziorem Żbik. Ustaliliśmy, że zabity to Tobiasz N., syn znanego olsztyńskiego restauratora.

Według wstępnych informacji popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę z własnej broni. — Trwają działania pod nadzorem prokuratury w celu potwierdzenia tożsamości zabitego i okoliczności tragedii — powiedziała nam Izabela Kołpakowska z zespołu prasowego komendy miejskiej policji w Olsztynie.

To kolejna tragedia dotycząca przedsiębiorców z branży gastronomicznej w Olsztynie. Kilka miesięcy temu samobójstwo popełnił, strzelając sobie w głowę, Jan Tandyrak.

Olsztyńscy przedsiębiorcy żyją w strachu przed zbliżającym się wyjściem z więzienia Trolla. Przestępca dostał 25 lat za porwania dla okupu. Przeciw jego wcześniejszemu zwolnieniu i zgodzie na leczenie poza zakładem karnym wielokrotnie występował Tobiasz N.

źródło: tutaj

O godzinie 18:45 informację potwierdził komunikat prasowy Radio Olsztyn. O dalszych ustaleniach odnośnie tej sprawy będziemy informować Was na BitHub.pl.

Komentarze