To się dzieje tu i teraz! | Miliard dolarów w DeFi

2 569

Łączna wartość środków ulokowanych w aplikacjach i protokołach DeFi przekroczyła 1 miliard dolarów. Liderem rynku zdecentralizowanych finansów pozostaje Maker, którego dominacja wynosi aktualnie 60%.

Miliard dolarów w sektorze DeFi

Całkowita kwota pieniędzy ulokowanych w zdecentralizowanych aplikacjach i protokołach finansowych (DeFi) przekroczyła właśnie kamień milowy w wysokości 1 miliarda dolarów.

Według DeFi Pulse, od początku tego roku nastąpił wzrost rynku o prawie 100%. Przypomnijmy, że na dzień 31 grudnia 2019, wartość zamknięta w DeFi plasowała się na poziomie 670,77 milionów $. Obecnie DeFi zawiera w sobie około 1,01 miliarda $.

Maker, protokół oparty na Ethereum, pozostaje liderem na rynku z prawie 60% dominacją. Kwota środków w ramach Maker jest teraz warta ponad 597 milionów dolarów.

źródło: DeFi Pulse

Projekty DeFi Synthetix i Compound zajmują drugie i trzecie miejsce, a ich udział wynosi odpowiednio ponad 156 milionów $ i ponad 125 milionów $. Inne projekty DeFi to zdecentralizowane giełdy, takie jak Uniswap, Bancor i Kyber, które również odnotowały w tym roku niemały wzrost.

źródło: DeFi Pulse

Niektórzy obserwatorzy rynku zauważają, że gwałtowny wzrost wartości DeFi idzie w parze ze wzrostem ceny ETH. Według danych CoinGecko cena ETH wzrosła o ponad 52% w ciągu ostatnich 30 dni.

Czy wartość ulokowana w DeFi to odpowiedni wskaźnik?

Analityk The Block Matteo Leibowitz już w zeszłym miesiącu zauważył, że powyższe dane nie odzwierciedlają jednak dokładnie aktywności DeFi. Według Leibowitza jednym z nieuwzględnionych czynników są wolumeny zdecentralizowanych giełd.

Leibowitz opracował alternatywny wskaźnik – The Open Finance Index (OFI). OFI odchodzi od całkowitej wartości ulokowanych środków uwzględniając agregację wskaźników wertykalnych, jak również niespłacone zadłużenie z tytułu pożyczek, wolumen transakcji oraz wolumen giełd.

Uwzględniając metrykę i metodologię OFI, rynek DeFi wzrósł w przeciągu ostatnich 12 miesięcy o – bagatela – 218%.

W pierwszej wersji badania z wykorzystaniem OFI wykluczono Synthetix, Nuo i Connext, głównie z powodu braku dostępnych danych.

Coraz więcej, coraz szerzej

Jak informowaliśmy Was wczoraj, zdecydowany wzrost DeFi staje się katalizatorem wzrostów wyceny Ethereum. Nie ulega wątpliwości, że DeFi tworzy ogromne zapotrzebowanie na samo ETH.

Komentarze