Tether znów drukuje!

2 223
Stablecoin Tether (USDT), notowany w stosunku 1: 1 do dolara amerykańskiego, wydał dziś 250 milionów nowych tokenów.

Jak możemy zobaczyć na https://www.omniexplorer.info/ Tether dokonał emisji o wartości 250 milionów dolarów.

Pod koniec marca, Tether dodrukował  300 milionów tokenów, co doprowadziło do niewielkiego wzrostu ceny Bitcoina (BTC). Posunięcie to spotkało się z ostrą reakcją krytyków ze względu na kontrowersje związane z brakiem oficjalnego audytu publicznego, potwierdzającego pokrycie stablecoina w dolarach amerykańskich.

W styczniu tego roku Tether zerwał umowę z audytorem, który miał potwierdzić pokrycie kryptowaluty. Zakończenie współpracy z audytorem,  rozgrzało media społecznościowe.
W zeszłym tygodniu kancelaria prawna firmy oświadczyła, że w dniu 1 czerwca Theter posiadał pełne pokrycie w dolarze amerykańskim.

W czerwcu pojawił się raport „Is Bitcoin Really Un-Tethered? napisany przez John M. Griffin i Amin Shamas
z Uniwersytetu w Texasie. Raport zawierający 66 stron dowodzi że, kryptowaluta posłużyła do manipulacji ceną bitcoina.  Artykuł Griffina opisuje kilka powtarzalnych wzorców, służących do manipulacji ceną. Okazało się,
że przepływy występujące pomiędzy Bitcoinem a stablecoinem nie są symetryczne. Kiedy cena Bitcoina spadała, dokonywano zakupu BTC za Tether pomagając odwrócić spadek ale w drugą stronę ta zależność nie występowała. Firma Tether stanowczo odcięła się od tezy postawionej w raporcie.

Jak dodruk tether wpływa na cenę?

Założyciel Litecoin (LTC) Charlie Lee powiedział, że emisja 250 milionów USDT można porównać do zdeponowania tej kwoty w dolarach na giełdzie kryptowalutowej -co niekoniecznie doprowadzi do natychmiastowego skok ceny.

Teoretycznie każda emisja kryptowaluty Tether stymuluje rynek, zwiększa płynność. Z drugiej strony, jeśli okaże się, że stablecoin  nie ma wystarczającego pokrycia w walutach fiducjarnych, może doprowadzić do załamnia rynku.

Giełdy na których można korzystać z kryptowaluty Tether:

Binance, Coinbase, Gate.io, Coinswitch, Remitano, Cryptopia, Changelly, Tidex, Liqui, Bitfinex, C-Cex, Bittrex, ZB.com, Kraken, ShapeShift, COINUT, TDAX, Exmo

Komentarze