Tajwan | Kradł elektryczność i kopał kryptowaluty

885
Na Tajwanie aresztowano mężczyznę podejrzanego o wykopanie kryptowalut o wartości kilku milionów dolarów z wykorzystaniem kradzionej energii elektrycznej.

Kradzież elektryczności na ponad 3 miliony dolarów

Według opublikowanego we środę raportu EBC Dogsen News, człowiek o nazwisku Yung jest podejrzany o kradzież elektryczności o wartości przekraczającej 3 miliony dolarów. Do przestępstwa doszło najprawdopodobniej poprzez instalacje w kilkunastu lokalach biznesowych, w których wydobywano Bitcoin i Ether.

W celu dokonania wydobycia krypto, Yang podobno korzystał z zasilania w 17 sklepach na Tajwanie. W pierwszej kolejności miał wynająć kafejkę internetową lub sklep z zabawkami. Prawdopodobnie zatrudnił też elektryków, którzy przeprojektowali całe okablowanie tak, aby kradziona elektryczność nie została namierzona.

Państwowy dostawca elektryczności na wyspie – Taiwan Power Company odkrył, że coś jest nie tak z poborem mocy. Stało się to po raz pierwszy w momencie, kiedy zauważono niestabilność źródła zasilania. Wówczas rozpoczęto dochodzenie. W efekcie, Yang został podejrzany, a następnie aresztowany przez policję.

Wang Zhicheng, zastępca szefa czwartej brygady tajnego Biura Śledczego w Tajwanie, powiedział:

Grupa rekrutowała elektryków, którzy zdołali włamać się do zapieczętowanych liczników. Dodali oni prywatne linie do korzystania z energii elektrycznej, aby zainstalowane liczniki nie odnotowały jej rzeczywistego zużycia.

Kradną i kopią

Ostatnio światło dzienne ujrzało kilka podobnych spraw. Kopanie krypto z wykorzystaniem kradzionej energii elektrycznej to łakomy kąsek dla przestępców, którzy w ten sposób mogą się wzbogacić. W ubiegłym miesiącu podobny przypadek miał miejsce w Chinach, gdzie dwóch dyrektorów jednej ze szkół zostało przyłapanych na nielegalnym korzystaniu z zasilania w celu wydobywania Etheru.

Z kolei w czerwcu, policja we wschodniej chińskiej prowincji Anhui aresztowała mężczyznę za rzekomą kradzież znacznej ilości energii zużytej na wydobycie BTC i ETH po tym, jak lokalna firma energetyczna odnotowała znaczący wzrost zużycia energii elektrycznej.

W kwietniu sześć osób zostało aresztowanych w chińskim regionie Tianjin w związku z podejrzeniami, że wykorzystali 600 górników kryptowalut do kopania Bitcoinów z wykorzystaniem zasilania pobieranego z lokalnej sieci energetycznej.

Zapraszam do komentowania.

Komentarze