Tajlandzki SEC ostrzega przed dziewięcioma projektami kryptowalut

5 017

Tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała publiczne ostrzeżenie odnośnie dziewięciu kryptowalut oraz projektów Initial Coin Offering (ICO). Jak informuje Bangkok Post, aktywa te nie uzyskały odpowiednich certyfikatów autentyczności regulacyjnych, co sprawia, iż stają się one niezwykle ryzykownymi opcjami inwestycyjnymi. Jednym z tych aktywów jest projekt kryptowaluty OneCoin, która w styczniu 2017 roku była pod nadzorem Europolu. 

Tajlandzki SEC wymienił projekty w oświadczeniu i są to odpowiednio: Every Coin, Orientum Coin (ORT), OneCoin, Tripxchain Coin (TXC), TUC Coin, G2S Expert ICO, Singhcom Enterprise ICO, Adventure hostel Bangkok ICO i Kidstocurrency ICO. Firmy, które utworzyły powyższe projekty nie ubiegały się o licencję SEC, a osoby, które zostały przekonane do inwestowania w te aktywa, powinny być bardzo ostrożne, gdyż istnieje wysokie ryzyko inwestycyjne, stwierdził członek Komisji. Firmy te prowadziły szeroką promocję za pośrednictwem social mediów, tj. Facebooka, YouTube’a, Twittera, Telegrama, czy Instagrama.

W Tajlandii, ICO podlegają regulacją dotyczącym kapitału zakładowego. Legalne ogłoszenie ICO w Tajlandii, wiąże się z posiadaniem kapitału przez podmiot rejestrujący taką działalność w wysokości co najmniej pięciu milionów THB (wg dzisiejszego kursu około 570 tyś PLN) i musi być on zabezpieczony przez co najmniej rok.

Kryptowalut
źródło: pexels.com

Projekt kryptowaluty OneCoin

W dniach 17 i 18 stycznia 2017 r., w obecności przedstawicieli Europolu i niemieckich organów dochodzeniowych, przeszukano biura Wan Network Services i 14 innych firm (powiązanych z OneCoin). Przejęto szereg dowodów rzeczowych, w tym serwery i przesłuchano 50 świadków związanych z projektem OneCoin. OneCoin przyciąga oskarżenia mediów i analityków z powodu podejrzenia, że w istocie jest schematem Ponziego. W 2016 r. chińskie władze, które przeprowadziły dochodzenie w sprawie OneCoin w tym kraju, przejęły ponad 30 mln dolarów.

W związku z tym wiele instytucji regulacyjnych na całym świecie wydało ostrzeżenia lub rozpoczęły własne dochodzenia. Jest to jak dotąd największa dotychczasowa akcja związana z kryptowalutowymi piramidami finansowymi, która jest oczywiście skoordynowana z badaczami z innych krajów. Działalność zarejestrowana jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i działa przez setki powiązanych firm na czterech kontynentach. Według lokalnych władz kontrolnych, OneCoin służy jako środek płatniczy pomijający lokalne przepisy regulujące płatności. Prokurator generalny stwierdził, że działalność OneCoin nie ma nic wspólnego ze zdecentralizowanymi kryptowalutami.

Komentarze