Szwajcaria i jej pierwsza firma z licencją dla BTC

Szwajcaria podobnie jak kilka innych państw wprowadziła pewne regulacje i obostrzenia, którym muszą podlegać firmy zajmujące się kryptowalutami i działające na terenie danego kraju. Payment 21 stał się pierwszą całkowicie  legalną firmą w Szwajcarii posiadającą pełną licencję na prowadzenie działalności.

Kim jest Szwajcarski pionier?

Payment 21 to firma świadcząca usługi wszelkiego typu transakcji kryptowalut zarówno dla indywidualnych kupców jak i międzynarodowych korporacji. Oferta ich usług głównie opiera się na firmach, które potrzebują skutecznych procedur zgodności i wysokiej procedury bezpieczeństwa. Ta grupa docelowa obejmuje spółki notowane na giełdzie, licencjonowanych operatorów gier, cyfrowych rynków, dostawców kart prepaid, firm zajmujących się transferem pieniędzy, firm zarządzających środkami pieniężnymi, autoryzowanych funduszy inwestycyjnych, emitentów znaczników kryptograficznych, zarządzających aktywami i ich partnerów bankowych. Firma wszystkie swoje transakcje opiera na Bitcoinie a ich zasięg jest międzynarodowy. Właścicielem firmy jest Moving Media GmbH – producent oprogramowania transakcji w zakresie cyfrowego pieniądza.

Długa droga do celu

Moving Media ogłosiło, że uzyskali licencję jako tak zwany Bezpośrednio Podporządkowany Finansowy Pośrednik (DSFI). Jest to nadzór ze strony Szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) jako partnera zgodnego z regulacjami AML i KYC. Na uzyskanie licencji Payment 21 czekał ponad rok. Sukces ten okraszony był jednak wieloma wyrzeczeniami i wymogami jakie nałożył na nich Szwajcarski rząd, i które ostatecznie spełnili. Sam Dyrektor naczelny Bernhard Kaufmann powiedział:

„Jesteśmy zobowiązani do spełnienia wymogów prawnych szwajcarskiego rynku finansowego. Nasze postępowanie w kwestiach zgodności wzbogaca cyfrowe ekosystemy walutowe i pokazuje, że szwajcarskie organy regulacyjne biorą pod uwagę konkurencyjność usług finansowych”

W odniesieniu do przyszłości jaką wiąże ze swoimi projektami Kaufamnn dodał:

„Przy tworzeniu firmy zajmującej się płatnościami największe znaczenie ma fakt, że licencjonowanie rządów jest kluczowe. Oficjalne uznanie w wiodącym europejskim centrum finansowym, takim jak Szwajcaria, jest największą przewagą nad konkurencją „.

Szwajcaria i jej podejście do kryptowalut

Sytuacja i podejście do kryptowalut w Szwajcarii jest niejednoznaczne. Z jednej strony nakładają oni regulacje co do kryptowalut oraz stawiają surowe warunki firmom chcącym działać w tym segmencie gospodarki. Z drugiej jednak strony umożliwiają chociażby opłatę za studia tym sposobem płatności – więcej o tym temacie można przeczytać tutaj.  Całkiem niedawno, bo w lipcu współpracę z Bitcoinem oraz Ethereum podjęły również dwa ogromne banki Szwajcarskie. Jak dalej będzie rozwijać się technologia blockchain i kryptowaluty w tym kraju? Zobaczymy.

Komentarze