SWIFT nawiązało współpracę z blockchainowym przedsiębiorstwem R3

913

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) nawiązało strategiczną współpracę z blockchainowym konsorcjum R3. Dostawca usług dla sektora bankowego planuje przetestować specjalną bramkę proof-of-concept (PoC) w sieci blockchain na platformie Corda. Co więcej, pomoże to Stowarzyszeniu rozpocząć korzystanie z możliwości technologicznych blockchainu, aby wesprzeć własną platformę globalnych płatności międzybankowych. Po ogłoszeniu współpracy, kryptowaluta Ripple odnotowała znaczący wzrost ceny o około 11% (podczas pisania artykułu). Ripple również współpracuje z przedsiębiorstwem R3.

Blockchain posłuży SWIFT do ulepszenia swojego systemu „gpi”, nowego standardu w zakresie płatności globalnych dla bankowości. Dzięki GPI, banki mogą wysyłać i przyjmować fundusze szybciej i bezpieczniej, z pełnym dostępem gdzie płatność znajduje się w danym momencie. Jak podaje SWIFT, gpi znacznie poprawia płatności transgraniczne w sieci bankowości korespondenckiej, a także w szerokiej gamie przedsiębiorstw niefinansowych. Dzięki platformie Corda przedsiębiorstwa R3, SWIFT będzie otrzymywać potwierdzenia kredytowe na platformach handlowych za pośrednictwem systemu gpi, odpowiednio po zakończeniu transakcji.

„Wszystkie platformy handlowe wymagają ścisłych powiązań z zaufanymi, szybkimi i bezpiecznymi mechanizmami płatności transgranicznych, takimi jak gpi. Podczas gdy handel oparty na technologii blockchain jest coraz powszechniejszy, wciąż narasta pilna potrzeba szybkiego i bezpiecznego rozliczania w walutach fiducjarnych. Apetyt na kryptowaluty nadal jest znikomy.” – powiedział Luc Meurant, SWIFT CMO

Ponadto system oparty na sieci SWIFTNet Link (SNL) realizuje dziennie około 14 milionów operacji, głównie pomiędzy krajami europejskimi (65% transakcji). Można więc rzec, iż SWIFT zajmuje dominującą pozycję na rynku przelewów międzynarodowych oraz wymian między bankami i instytucjami finansowymi. Problem tej monopolizacji uwidacznia się w przypadku nakładania sankcji na kraje (tj. w przypadku Iranu), przez co SWIFT może zablokować większość wymian monetarnych w wybranym kraju.

Blockchain
źródło: pixabay.com

Ripple lepsze od SWIFT?

Walka pomiędzy systemem SWIFT, a prezesem Ripple trwa od dłuższego czasu. CEO Ripple, Brad Garlinghouse, wielokrotnie stwierdzał, iż system SWIFT jest zbyt przestarzały i nieefektywny, głównie z racji wysokich opłat transakcji międzynarodowych.

W listopadzie zeszłego roku, Garlinghouse udzielił wywiadu dla agencji Bloomberg, w którym krytykował SWIFT oraz tradycyjną bankowość. Powiedział również, iż panaceum na problemy bankowości są usługi i produkty firmy Ripple. Zgodnie ze słowami Garlinghouse’a, Ripple spełnia wszystkie cechy prawidłowego ekosystemu transakcyjnego. Jest szybszy i bardziej stabilny, niż aktualna sieć bankowa SWIFT. Jednakże, współpraca SWIFT oraz R3 może skłonić do konkluzji, iż bankowość zamierza iść z duchem innowacji i zaimplementować rozwiązania blockchainu na skalę globalną.

„Technologie, których banki używają do dnia dzisiejszego, zostały opracowane wiele lat temu i tak naprawdę nie ewoluowały ani nie nadążały za rynkiem. Swift oświadczył nie tak dawno temu, że nie widzieli blockchainu jako rozwiązania dla bankowości korespondenckiej. Aktualnie mamy ponad 100 klientów, którzy się z tym kompletnie nie zgadzają” – powiedział w listopadzie 2018 roku Brad Garlinghouse, w wywiadzie dla Bloomberg

Co sądzicie o współpracy SWIFT oraz przedsiębiorstwa R3? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze