Steemit został zaatakowany | Co było powodem?

1 426
Steemit, platforma społecznościowa oparta na blockchainie, została zaatakowana przez nieznanych dotąd sprawców. Na szczęście poległa tylko strona internetowa platformy, blockchain pozostał nienaruszony. Strona była nieaktywna przez kilkadziesiąt minut pod naporem ataku DDoS.Atak na Steemit

13 marca, zaledwie kilka dni temu, dopuszczono się ataku na społecznościową platformę social mediową opartą na blockchainie Steem. Platforma Steemit uległa pod naporem ogromnej ilości wiadomości, połączeń i nadmiernego wykorzystania danych serwera, czym zresztą charakteryzuje się atak DDoS (Distributed Denial of Service).

Zgodnie z komunikatem wydanym przez zespół, Steemit przestał być aktywny na ok. 25 minut. Wydawać by się mogło, że to niewiele, lecz warto wziąć pod uwagę konkurencyjną platformę Facebook, która przy takim okresie nieaktywności jest narażona na wielomilionowe straty finansowe.

Atak na Steemit był tylko atakiem na Steemit, czyli stronę internetową, blockchain, na którym działa platforma pozostał nienaruszony. Wszelkie inne strony internetowe powiązane z blockchainem Steem działały podczas ataku nieprzerwanie.

 

Atak na Steemit blockchain Steem bezpieczeństwo security kryptowaluty ddos

Znowu

To nie pierwszy raz, kiedy dokonano ataku DDoS na platformę i tylko stronę internetową Steemit. W podsumowaniach tychże ataków deweloperzy podkreślają: “Przerwy [spowodowane atakami] nie są powiązane z żadnymi ostatnio wprowadzanymi zmianami do steemit.com”.

W dzień ataku Andrew Levine, prezes ds. Promocji i Komunikacji Steemit oświadczył:

[…] My [Steemit.com] próbujemy zapewnić komunikację z naszej strony, dlatego wypuszczamy cotygodniowy engineering update. Jednym z wyzwań stojących przed nami to kwestie bezpieczeństwa, wiele pracowników Steemit jest bardzo świadomych bezpieczeństwa i to nie bez powodu. Ich obsesja na punkcie bezpieczeństwa jest tym, co pomaga nam zatrzymać użytkowników i twórców aplikacji przy sobie.Sprawcy

W najnowszym engineering update, odnośnie do ataku DDoS,  powiedziano, że “sytuacja wygląda na rozwiązaną”. Deweloperzy, pracownicy i twórcy platformy robią, co mogą, żeby nie dopuścić więcej do tego typu ataków, wprowadzając ulepszenia. Jednakże mimo wszystko bardzo trudno jest się oprzeć atakom DDoS.

Sprawcy i powody środowego ataku nadal pozostają nieznane.

Jak Wam się podoba platforma Steemit, blogujecie, zarabiacie? Co sądzicie o ataku na platformę i w ogóle o atakach DDoS? Podzielcie się przemyśleniami poniżej w komentarzach.

Komentarze