Sprzedaż danych #DeleteCoinbase

1 375
Setki, o ile nie tysiące użytkowników chcą się wynieść z jednej z największych kryptowalutowych giełd na świecie Coinbase. Dlaczego? Ma to związek z Neutrino, kontrowersyjną firmą przejętą niedawno przez giełdę.#DeleteCoinbase

Od kilku dni jesteśmy świadkami burzy wywołanej w kryptowalutowym światku przez giełdę Coinbase i przejęcie przez nią firmy Neutrino. Internauci i entuzjaści kryptowalut podnoszą protest #DeleteCoinbase, a setki z nich zadeklarowało usunięcie swojego konta na giełdzie. Wielu użytkowników zdecydowanych na ten krok, będzie musiało przenieść się na inne giełdy, a cała sprawa związana jest z kontrowersyjną firmą Neutrino i sprzedażą danych.

Neutrino przejęta przez Coinbase, to firma zajmująca się analizowaniem danych na blockchainach. Członkowie tej organizacji składają się z byłych pracowników Hacking Team, grupie, która znana jest ze sprzedaży oprogramowania szpiegującego rządom na całym świecie.

Ponadto włoska firma Hacking Team była zaangażowana w atak na Ahmeda Mansoora, działacza na rzecz praw człowieka. Mansoor aktualnie odsiaduje swój 10-letni wyrok w więzieniu.

Wywiad

Oliwy do ognia dodaje Christine Sandler, prezes sprzedaży w Coinbase, w wywiadzie dla Cheddar:

Nasi obecni dostawcy rzeczywiście sprzedawali dane klientów do zewnętrznych źródeł. To było dla nas naprawdę istotne, aby mieć na tym kontrolę i mieć opatentowaną technologię, którą wykorzystamy do zapewnienia bezpieczeństwa danych i ochrony naszych klientów.Tak naprawdę nie wiemy, jakich dostawców ma na myśli Coinbase, ale według Messari są to takie platformy jak Chainalysis bądź Elliptic.

Burza

Dlaczego użytkownicy się tak oburzają w związku z przejęciem Neutrino? Otóż współpraca z takimi firmami analitycznymi, inwigilującymi działa na zasadzie “coś za coś”. Oznacza to, że giełda musi najpierw zapewnić firmie dane o swoich użytkownikach, a potem taka inwigilująca firma może je sprzedać, nie zważając na samopoczucie giełdy. W związku z tym podejrzewa się, że przejęcie Neutrino wynikło z niezadowolenia ze sprzedaży danych.

Teraz Neutrino jest pod własnością Coinbase, ale nadal działa jako odrębna firma i dostarcza danych o transakcjach rządom. Polityka prywatności rzekomo nie zezwala giełdzie na sprzedaż osobistych danych użytkowników, ale może się to zmienić, zwłaszcza po przejęciu.

Przejęcie Neutrino przez Coinbase wywołało wiele kontrowersji w środowisku kryptowalut. Jak Wy się na to zapatrujecie, na #DeleteCoinbase? Czy wolno kolekcjonować tak ogromne zasoby danych osobowych Coinbase’owi? Zapraszamy do komentowania poniżej.

Komentarze