Sprzedano 267 milionów kont użytkowników Facebooka

3 058

Informacje należące do 267 milionów użytkowników Facebooka trafiły do dark web. Zostały sprzedane za 540 USD.

Facebook ponownie ląduje w centrum uwagi po tym, jak nieznany haker sprzedał 267 milionów profili użytkowników w dark web. Nie wiadomo, kiedy doszło do samej kradzieży. Ten incydent położył jeszcze większy cień na i tak już podkopaną reputację Facebooka, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych.

Dane setek milionów użytkowników Facebooka na sprzedaż

Hakerzy sprzedali 267 milionów profili użytkowników Facebooka za jedyne 540 USD. Te niepokojące doniesienia o ogromnej ilości informacji upłynnianych za bezcen spływają do branży w zastraszającym tempie.

Szczęście w nieszczęściu hakerowi nie udało się uzyskać haseł dostępu do skradzionych kont. Na pierwszy rzut oka może nie wydawać się to tak dużym problemem. Istnieje jednak możliwość, że ktoś użyje haseł skradzionych z innych stron w poprzednich włamaniach.

Skradzione dane zawierały jednak identyfikatory Facebooka, adresy e-mail, nazwiska, numery telefonów i daty urodzenia. Tego rodzaju informacje mogą doprowadzić do fali ataków typu brute force, a także całej fali nowych ataków phishingowych. Nawet jeśli tylko niewielki procent użytkowników zostanie narażony na większe niebezpieczeństwo, to i tak skala problemu dotyka tysięcy ludzi.

Nowa fala ataków | Zabezpiecz swoje dane!

Doniesienia o sprzedaży kont mogą spowodować kolejne problemy Facebooka. Pod koniec 2019 r. na sprzedaż trafiła baza prawie 420 milionów użytkowników, w większości należących do obywateli USA.

W tamtym czasie Facebook tłumaczył: „Badamy to, ale wierzymy, że są to informacje uzyskane prawdopodobnie przed zmianami, które wprowadziliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, aby lepiej chronić użytkowników”.

Podejrzewasz, że ostatni wyciek danych mógł dotyczyć również Ciebie? Niezwłocznie zmień hasło do swojego konta. Innym środkiem bezpieczeństwa, który warto rozważyć, jest włączenie uwierzytelniania 2FA na Facebooku i wszelkich innych stronach, na których przechowujesz wrażliwe dane.

W „Dark Webie” w dzień targowy…

Sprzedaż danych z profilu na Facebooku jest w rzeczywistości już trzecim dużym zrzutem danych, który miał miejsce w tym miesiącu. Pierwszy z nich miał miejsce na początku kwietnia. Dane 538 milionów użytkowników Weibo pojawiły się na sprzedaż w cenie 250 USD. W ubiegłym tygodniu pojawiła się też informacja o sprzedaży ponad pół miliona kont użytkowników popularnego komunikatora Zoom.

Komentarze