Społecznościowe tworzenie map z pomocą Bitcoina?

OsmAnd jest darmową nawigacją na systemy android oraz iOS. Projekt utrzymuje się głównie z datków użytkowników, którzy chcą wspierać jego rozwój. Teraz możliwe są także płatności w Bitcoinach

Ta otwarto źródłowa aplikacja w lipcu będzie świętować swoje 7 urodziny. Sama nazwa to skrót utworzony od pierwszych liter: Open Street Map Automated Navigation Directions. Oznacza to mniej więcej tyle co: “swobodnie dostępne mapy i wskazówki nawigacyjne”. I rzeczywiście pojęcie to doskonale odwzorowuje charakter projektu – mapy te są dostępne dla każdego i każdy może je edytować.

Twórcom przyświecał cel stworzenia projektu podobnego do Wikipedii, gdzie wszyscy mogą tworzyć i edytować treści, by móc potem z nich korzystać. W OsmAnd każde miejsce po zbliżeniu może być edytowane na podstawie śladów GPS, zdjęć satelitarnych czy też własnej wiedzy. Wydaje się, że do tego typu projektu idealnie pasuje Bitcoin i faktycznie do wniosku doszli doszli twórcy:

OsmAnd w bardzo dużym stopniu polega na środowisku, a mówiąc ściślej program nie istniałby bez tak wspaniałej społeczności. Startując z implementacją OSM Live szybko doszliśmy do wniosku, że nie powinien to być płatny projekt lecz utrzymywany z dotacji. Z racji że istnienie OSM jest możliwe tylko dzięki tysiącom użytkowników poświęcających godziny na edycje map chcemy rozdzielić pomiędzy nich cześć dochodu.

Każda osoba przyczyniająca się do rozwoju projektu może zarejestrować się jako odbiorca poprzez podanie poprawnego adresu Bitcoin. Całość przychodu dzielona jest na dwie części, z której jedna przeznaczana jest na OsmAnd a pozostała figuruje jako „Datki”. Te zaś są w całości wymieniane na Bitcoiny i rozdawane użytkownikom – każdemu wg rankingu, a więc jego wkładu w rozwój projektu.

Poniżej zaprezentowano schemat stworzony przez OSM Live. Użytkownicy zapewniają wpływ kapitału. Dzięki niemu mapy są aktualizowane. Następnie 50% dostają „kartografowie”, a 50% zespół OSM. Ostatecznie ci pierwsi są wynagrodzeni, a zwykli użytkownicy dostają uaktualnione mapy z większa ilością szczegółów.

Program OsmAnd

Komentarze