Stress test Bitcoin Cash. Społeczność BCH została podzielona

3 085

Bitcoin Cash (BCH) zbliża się powoli do poważnego konfliktu deweloperów. Dzisiaj, tj 1 września ma zostać wykonany tzw. stress test, czyli obciążenie sieci Bitcoin Cash przez wprowadzenie ogromnej liczby transakcji. Ma to pokazać, iż BCH rozwiązuje aktualne problemy sieci Bitcoin, czyli wysokie opłaty i długi czas autoryzacji transakcji. Prezes NChain i samozwańczy Satoshi Nakamoto, Craig Wright dodaje oliwy do ognia, podczas trwającego sporu między deweloperami Bitcoin Cash. Obecny impas między Bitcoin ABC, głównym zespołem programistycznym BCH i Craigem Wrightem, pozostawiło szerszej społeczności poważne obawy o przyszłość projektu i jego długowieczność. 

Zaledwie tydzień po świętowaniu pierwszej rocznicy podziału Bitcoina na Bitcoin Cash, zespół programistyczny BitcoinABC położył podwaliny pod kolejny hard fork. Zespół opublikował na blogu planowane zmiany w protokołach konsensusu sieci.

„Naszym celem jest działanie w najlepszym interesie górników, inwestorów i użytkowników BitcoinCash oraz współpraca i koordynacja z innymi zespołami i projektami w ekosystemie BCH. BitcoinABC 0.18.0 wyrasta z tego wspólnego procesu. Implementuje funkcje modernizacji sieci opracowane z wykorzystaniem danych wejściowych i współpracy wielu różnych grup deweloperskich. Jest to ważny krok w procesie ostrożnego i przyrostowego postępu technicznego w celu poprawy użyteczności BitcoinCash i umożliwienia masowego skalowania łańcucha.”

Poniżej pokazana jest ciekawa wizualizacja stress testu BCH, którą znajdziecie pod tym linkiem.

Bitcoin
źródło: https://txstreet.com/

Bitcoin Cash, Craig Wright i Roger Ver

Bitcoin Cash został stworzony z hard forka sieci Bitcoina po debacie na temat skalowania, która miała miejsce w zeszłym roku. Wydarzenie to nastąpiło w wyniku rozłamu w grupie deweloperów, którzy uznali, że wprowadzenie większego bloku i zwiększenie szybkości sieci są niezbędne dla rozwoju kryptowaluty. Nie wszyscy członkowie społeczności podzielali jednak to zdanie, twierdząc, iż BTC jest jedyną prawdziwą kryptowalutą. Społeczność BitcoinCash nie postrzega podziału jako coś poważnego. Jak dotąd rozbieżność opinii pomiędzy Wrightem i BitcoinABC, głównym zespołem programistycznym BitcoinCash, była postrzegana jako stosunkowo niewielki problem. Rozwój i decyzje dotyczące sieci BitcoinCash są nadal mocno w rękach Bitcoin ABC, podczas gdy Wright jest mówcą, wyrażającym opinie i prezentującym różne, teoretyczne rozwiązania.

Roger Ver jest znanym inwestorem w projekty kryptowalutowe, tj. giełdy, firmy pośrednicze. Jak sam twierdzi, jest pierwszą osobą która inwestowała w start-upy kryptowalutowe. Obecnie promuje Bitcoin Cash, hard fork kryptowaluty BTC stworzony z zamiarem naprawienia problemów, takich jak wysokie opłaty transakcyjne i długi czas potwierdzenia transakcji. Jednakże, pomimo większych bloków i zbliżającego się skalowania szybkości, transakcje BCH stanowią około 10% obciążenia sieci, z około 24 000 transakcji w ciągu 24 godzin, w oparciu o dane Blocktivity. W tym samym czasie, DogeCoin przebija BCH z 37 000 transakcji w ciągu 24 godzin.

Komentarze