Spadek kursu BTC na wieść o inflacji w USA

1 691

Inflacja CPI

Inflacja CPI w USA osiągnęła w lutym poziom 7,9%, w porównaniu z 7,5% miesiąc wcześniej co jest zgodne z oczekiwaniami analityków.

Podczas wczorajszej sesji natychmiast po ogłoszeniu poziomu inflacji w USA Bitcoin (BTC) zaliczył dynamiczny wzrost, po czym równie szybko zaczął spadać podążając za spadkami cen akcji na giełdach zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych.

„Inflacja w USA nie przestaje rosnąć i jest obecnie największa od stycznia 1982 r. Ceny wszystkich produktów nie wliczając cen żywności i energii wzrosły o 6,4 procent co także stanowi największą 12-miesięczną zmianę od sierpnia 1982 r.”, USA Napisało Biuro Statystyki Pracy.

O 14:30 UTC BTC wyniósł 39 080 USD, co oznacza spadek o około 0,6% w ciągu pierwszej godziny po opublikowaniu danych o inflacji w USA, podczas gdy cena ethereum (ETH) wyniosła 2 586 USD, odnotowując podobną stratę procentową jak BTC.

W międzyczasie cena złota odrobiła straty przekraczając w czwartek kluczowy poziom 2000 USD.

Dane o inflacji w USA zostały opublikowane po tym, jak Europejski Bank Centralny poinformował, że jego program skupu obligacji zostanie ograniczony wcześniej niż zapowiadano, powołując się przy tym na presję inflacyjną, jaką wojna na Ukrainie wywołała na kontynencie europejskim.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę jest przełomem dla Europy” – napisano w oświadczeniu EBC.

EBC dodał, że „podejmie wszelkie działania niezbędne do wypełnienia mandatu EBC w zakresie dążenia do stabilności cen i ochrony stabilności finansowej”.

Warto zauważyć, że EBC usunął wzmiankę ze swojego komunikatu, o tym, że stopy procentowe mogą spaść poniżej ich obecnego poziomu. Dodano, że zmiany oprocentowania nastąpią „jakiś czas po” całkowitym zaprzestaniu skupu obligacji. Euro zareagowało na tę wiadomość wzrostem w stosunku do dolara bezpośrednio po opublikowaniu komunikatu, po czym ponownie spadło.

Komentując przed wczorajszą publikacją danych o inflacji w USA, Marcus Sotiriou, analityk z brytyjskiego brokera kryptowalut GlobalBlock, powiedział, że jego zdaniem będziemy zaobserwować spadki na wszystkich światowych rynkach, jeśli inflacja w USA nadal będzie przekraczać oczekiwania.

„Inflacja wyższa od oczekiwań może doprowadzić do dalszego spadku na światowych rynkach, ponieważ inwestorzy mogą dyskontować agresywną politykę pieniężną Rezerwy Federalnej. Inflacja niższa od oczekiwanej może wywołać odwrotny skutek” – powiedział Sotiriou w komentarzu.

Tymczasem inni analitycy stwierdzili, że wysoka inflacja utrzymuje się znacznie dłużej niż oczekiwano. „Myśleliśmy, że inflacja spadnie, zwłaszcza z powodu unormowania się globalnego łańcucha dostaw, ale nie wiemy, jak to, co dzieje się na Ukrainie, ponownie wpłynie na globalne dostawy” – powiedział główny ekonomista Naroff Economics.

Bez wątpienia jesteśmy świadkami dynamicznych zmian na rynkach finansowych i w dalszym ciągu należy oczekiwać ich wysokiej zmienności co wiąże się z licznymi spekulacyjnymi szansami.

Komentarze