Solana to kolejny upadły blockchain? Twórcy udzielili wywiadu

Poniższy artykuł jest tłumaczeniem wywiadu z założycielami blockchainu Solana, który okazał się na łamach Blockworks.com. Choć wiele projektów z Solany migruje do innych ekosystemów założyciele Anatoly Yakovenko i Raj Gokal nie stracili jeszcze nadziei. Uważają, że problemy przed którymi stanęła Solana są naturalne i znamienne dla wszystkich największych projektów, widzą w nich raczej próbę czasu niż coś co definitywnie pogrąży blockchain.

Niegdyś Solana, nazywana „zabójcą Ethereum” ze względu na niskie koszty i szybkość transakcji, została szczególnie mocno dotknięta przez upadek scentralizowanej giełdy FTX i jej siostrzanej firmy Alameda Research. Solana była niegdyś mocno wspierana przez byłego dyrektora generalnego FTX Sama Bankmana-Frieda, a Alameda Research podobno posiadała szacunkowo 1,2 miliarda dolarów w kryptowalucie SOL – stanowiły jej drugą największą pozycję. Inwestorzy masowo sprzedawali swoje rezerwy SOL po wybuchu skandalu FTX, mniej więcej tydzień po ujawnieniu szczegółów dotyczących niepłynnego bilansu. Od tego czasu Solana straciła 60%, z poziomu powyżej 35 dolarów do mniej niż 12 dolarów obecnie. Cena SOL znajduje się ponad 95% poniżej swojego rekordowego poziomu ustanowionego w listopadzie ubiegłego roku. Poza rynkami, krach cenowy wstrząsnął również inwestorami wierzącymi w powodzenie całego ekosystemu. Wiele projektów Solany, w tym rynek NFT MagicEden, portfel kryptowalutowy Phantom i projekt NFT DeGods, podzieliło się ostatnio planami przejścia do przestrzeni multichain. Ruch ten założyciel Solany Anatoly Yakovenko opisał jako „trudny do oglądania”. Mimo to współzałożyciele Solana Labs, Anatoly Yakovenko i Raj Gokal, nie stracili nadziei na wzrost blockchainu Solana. W rzeczywistości firma aktywnie szuka sposobów na wspieranie projektów w całym swoim ekosystemie. Oto wywiad:

Blockworks: Jak się mają sprawy od czasu implozji FTX?

Gokal: To był rollercoaster miesiąca. Dla ekosystemu Solany, silny pokaz osobistego wsparcia i spójności tuż przed upadkiem FTX był dość wyraźnym kontrastem. Myślę, że najbardziej dotkliwymi przykładami są zespoły, które miały znaczny udział lub jego część na FTX, co moim zdaniem jest problemem, który istnieje w całej branży kryptowalutowej. Na Solanie widzieliśmy jednocyfrowy procent zespołów z tym wpływem, a rolą fundacji z tymi zespołami było po prostu łączenie ich z inwestorami. Mieliśmy zalew wsparcia zarówno od tradycyjnych inwestorów venture capital, jak i tych, którzy byli na uboczu, szukając punktu wejścia do kryptowalut. Po jasnej stronie, drugim kawałkiem zmienności rynku podczas tego załamania było to, że sieć osiągała wyniki. Mieliśmy wiele likwidacji, rekordową zmienność, wolumeny dla DeFi były 6x większe niż przed upadkiem FTX, a nie było żadnych przestojów ani spadku wydajności.

Było więc wiele słodko-gorzkich (emocji). Zapomnieliśmy o wielu starych problemach i teraz mamy do czynienia z tą częścią cyklu rynkowego, która moim zdaniem jest trudna dla wszystkich.

Blockworks: Istnieją obawy, że zdecentralizowana giełda Serum Solana została okradziona podczas pozornego włamania FTX. Czy mógłbyś wyjaśnić, co się stało?

Yakovenko: Podczas upadku FTX, ktoś zaczął wycofywać środki z FTX i ludzie nie byli pewni, czy został on zhakowany, czy też były to prawdziwe transfery. Wyglądało na to, że sam FTX został zhakowany. Deweloperzy wiedzieli już, że program Serum nie był kontrolowany przez DAO: był kontrolowany przez klucze, które były przechowywane w FTX, więc istniała obawa, że te klucze również zostały zdefraudowane. Ludzie po prostu zaczęli pracować nad forkingiem programu Serum – biorąc dokładnie ten sam kod open source i ponownie umieszczając go pod nowym adresem, z różnymi uprawnieniami do aktualizacji dla różnych kluczy – kontrolując, jak ten program może być aktualizowany poprzez przeniesienie wszystkich projektów, które używały Serum, w tym animatorów rynku, do tzw. Open Book, który był bajt po bajcie dokładnie tym samym kodem używanym w Serum, ale teraz znalazł się pod kontrolą DAO.

Ten moment był dla mnie psychologicznym punktem zwrotnym, ponieważ naprawdę czułem jakby wszystko się rozpadało. Ale widząc, jak wszyscy deweloperzy spotykają się razem, byłem w stanie dostrzec, że: „Ok, są ludzie, którzy wiedzą, co robią, którzy faktycznie rozumieją te bardzo skomplikowane systemy i jak je naprawić”. Ludzie, którzy to robili… To była grupa hobbystów, małych zespołów, nie wielkie firmy. To było naprawdę fajnie zobaczyć, jak szybko prawdziwe zdecentralizowane społeczności mogą odzyskać siły po porażce, gdy scentralizowany podmiot dosłownie wysadzi wszystko w powietrze. Widzieliśmy, że w tych ekosystemach działy się te same rzeczy… i ludzie naprawdę musieli zadać trudne pytania o to, dlaczego budują w tym ekosystemie, dlaczego w ogóle tam przyszli i jaka ma być przyszłość tego ekosystemu. Myślę, że nie ma innego sposobu na osiągnięcie rezultatu.

Blockworks: Wspominasz, że jest to czas, w którym ludzie spotykają się i budują wizję przyszłości. Jak to wygląda w przypadku Solany?

Gokal: Myślę, że jeśli porozmawiasz z deweloperami, to w większości powiedzą Ci, że właściwie dopiero rysujemy powierzchnię tego, co można zbudować za pomocą Solany, a czego nie można zbudować nigdzie indziej. Na przykład Teleport demonstrował zdecentralizowanego Ubera, który faktycznie działa, Hivemapper buduje zdecentralizowaną usługę mapowania, a Helium przeniosło się z ich własnego łańcucha. Wszystkie te projekty po prostu nie mogłyby istnieć w żadnej innej sieci.

Blockworks: Cena SOL znacznie zatankowała od wszystkiego, co wydarzyło się miesiąc temu, jak myślisz, co należy zrobić w ramach ekosystemu, aby ludzie znów mieli zaufanie?

Yakovenko: Generalnie nie rozmawiamy o cenie Solany. Jesteśmy na wyraźnym rynku niedźwiedzia dla kryptowalut… ale to, co widzieliśmy rok po roku… Na BreakPoint, to po prostu różnica między konferencją w zeszłym roku a tym roku… mamy dwa razy więcej ludzi, którzy się pojawiają. Liczba inteligentnych ludzi wchodzących w tę przestrzeń i budujących oraz tworzących produkty po prostu rośnie. Założyłbym się, że w ciągu następnego roku liczba produktów, które zostaną uruchomione w kryptowalutach, będzie większa niż wszystkie inne lata razem wzięte.

Blockworks: Jak Twoim zdaniem zmieni się krajobraz regulacyjny po ostatnich wydarzeniach?

Yakovenko: Jestem ogólnie bardzo byczy na amerykańskie regulacje, w końcu ustalając pewne właściwe ramy dotyczące tego, co jest w porządku, co nie jest w porządku, a także jak coś zrobić, uruchamiasz pewne procesy. Tego właśnie teraz brakuje. Największym strachem i niepewnością dla założycieli jest to, że nie wiedzą. Uzyskanie bardzo słabej odpowiedzi od prawników jest bardzo kosztowne. Nie możesz mieć kogoś, kto zbiera, powiedzmy, 3 miliony dolarów na swoją rundę finansowania, a następnie musi wydać 50% tej kwoty na opłaty prawników tylko po to, aby wprowadzić produkt na rynek. To nie jest zrównoważone i powoduje, że ludzie opuszczają USA, ponieważ te zespoły wolą wprowadzać swoje produkty za granicą. Myślę, że trzeba to poprawić. Ale generalnie uważam, że rząd USA działa bardzo powoli, tak jak w latach 90. Ale wówczas w końcu uchwalili przepisy, które umożliwiły wszystkim tym firmom z branży internetowej, które dziś widzimy, stworzenie ogromnej wartości dla świata. I jestem całkiem pewien, że to się stanie również w przestrzeni kryptowalut.

Blockworks: Jakieś dodatkowe przemyślenia lub komentarze?

Yakovenko: Stripe niedawno ogłosił swoją integrację z Solaną i wiem, że wiele z tych firm widzi kryptowaluty jako integralną część ich przyszłości. Są to duże firmy z milionami użytkowników. I to po prostu będzie się działo. Coraz więcej osób będzie rozumieć self custody i uczyć się, co to oznacza – będą wiedzieć, co to znaczy faktycznie używać kryptografii. To potężne narzędzie będzie się stale rozwijać, tak jak zrobił to internet. To jest przyszłość, dla której budujemy. To jest przegięcie, które widzieliśmy jest do bani, ale w końcu – za cztery lub pięć lat – mało kto będzie o tym pamiętał.

Gokal: Szkoda, że klucze aktualizacyjne dla Serum mogły zostać ukradzione i że protokół musiał zostać rozwidlony. Ale fakt, że stało się to niezależnie, z wieloma protokołami DeFi, które używają Serum, zebrały się razem, aby szybko skoordynować rozwidlenie… to znak dojrzałości ekosystemu. Każdy system musi mieć taki główny moment „oh shit”. Bitcoin miał go z Mt. Gox, Ethereum miało go z tzw. DAO hack.

Link do źródła wywiadu: https://blockworks.co/news/qa-solana-founders-raj-anatoly

Może Cię to zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx