Solana okaże sie drugą Luną? Czy twórcy obronią sieć?

4 944

Po upadku Luny rynek kryptowalut stał się wyjątkowo wrażliwy. Przypadek ten pośrednio przyczynił się też do tego, że nieumiejętnie lub źle zarządzane platformy jak Celsius czy fundusz Three Arrows Capital zmagają się dziś z problemami. 

W szczycie popularności Solana zdążyła zawędrować nawet do kryptowalutowego top5, wyprzedzając Cardano. Obecnie projekt znajduje się na 9 miejscu, pod względem kapitalizacji rynkowej a jego market cap wynosi prawie 12 mld USD. Czy Solana jest kolejnym projektem zagrożonym spadkiem ceny w okolice zera? Co dokładnie stało się w sieci? 

Co dolega Solanie?

Całkowita zablokowana w sieci wartość przez walidatorów (TVL) stopniała o ponad 1,5 mld USD tylko od początku czerwca i wynosi obecnie niewiele ponad 2,4 mld USD, ponad 85% mniej od historycznych szczytów. Na spadek TVL wpłynęły niekorzystne czynniki makroekonomiczne oraz ogólny spadek kryptowalut. Niepokojący jest jednak odpływ blisko 870 mln USD w ciągu ostatnich 3 dni.

Potężny spadek TVL w siecie Solana od jesieni 2021 roku. Źródło: DefiLIama

https://files.ambcrypto.com/wp-content/uploads/2022/06/19191844/Screenshot-2022-06-19-at-5.34.16-PM.png

Jeśli pożyczkowy protokół Solend DeFi nie przejmie portfela należącego do wielorybów sieć może spotkać krach, a cena Solany może zachować się wówczas podobnie do przypadku Luny. 

https://twitter.com/BithubPl/status/1538794392001167361
Likwidacja może zatrząść wyceną Solany.

SolendLabs chce poprzez przejęcie uzyskać dostęp do portfela aby uniknąć likwidacji pozycji i dokonać sprzedaży rezerw na pozagiełdowym rynku OTC. SolendLabs podkreśla, że sieć może skończyć z długiem jeśli cena Solany będzie wciąż spadać doprowadzając do likwidacji pozycji wieloryba. Społeczność z potężnym niepokojem zaakceptowała takie działanie przez niedzielne głosowanie SLND1.

Postępowanie twórców wzbudza kontrowersje i przeczy idei DeFi. Ostatecznie posunięcie zostało przez członków sieci uznane za nielegalne i potępione wynikiem 1 480 265 głosów za odrzuceniem SLND1 przez co obecnie twórcy muszą znaleźć awaryjne wyjście z podbramkowej sytuacji. Przymusowe przejęcie portfela nie będzie proste. 

Nowa propozycja unieważnia poprzednie głosowanie i zmusi Solend do znalezienia innego rozwiązania, które nie będzie wymagało przymusowego przejęcia konta. Dodatkowo, wydłuża ona również czas głosowania nad zarządzaniem do jednego dnia.

Nawet jeśli twórcy obronią sieć przejmując portfel wielorybów, który możemy porównać do tykającej bomby pokaże to wszystkim członkom sieci Solana, że twórcy są zdolni zrobić to samo ze środkami każdego innego członka sieci co może spowodować odpływ inwestorów w obawie o kapitał.

Całkowity upadek Solany mógłby mieć dramatyczny przebieg dla wycen całego rynku powodując kolejną falę paniki i ewakuację inwestorów z wielu projektów DeFi.

Powiew pozytywnych informacji

Mimo zasadnych obaw wokół portfela wieloryba SolanaLabs w ostatnim czasie dokonała szeregu postępów, w tym aktualizacji do wyczekiwanej wersji v.1.10.25, na co pozytywnie zareagowała społeczność. Sam Bankman-Fried dyrektor giełdy FTX przekazał, że sieć wciąż ma przed sobą wiele do zrobienia co wskazuje, że twórcy nie mogą osiąść na laurach;

Solana od dawna cierpi na problemy związane z zapychaniem się sieci przez co transakcje w ostatnich tygodniach potrafiły trwać bardzo długo. Programiści pracowali nad tym rozwiązaniem;

Przedsiębiorca Brian Long kojarzony z ekosystemem Solany potwierdził ostatnio na Twitterze, żę transakcja w sieci SOL zajęła mniej niż 1 sekundę co potwierdza zdolności sieci do natychmiastowego przekazywania płatności:

Brian Long na Twitterze potwierdza szybkość Solany i wysiłek walidatorów

Sieć cieszy się popularnością platform NFT m.in. NFT Primate Academy znalazła się na drugim miejscu na liście sprzedaży 19 czerwca z wolumenem ponad 1,46 mln USD;

W mediach społecznościowych Solana w ostatnim czasie informowała o premierach NFT i rozdawaniu nagród. Wolumen sieci według danych Santiment rośnie w ostatnim czasie:

https://files.ambcrypto.com/wp-content/uploads/2022/06/19191859/Solana-SOL-18.15.30-19-Jun-2022.png

Komentarze