SoftBank zamierza sprzedać Arm Holdings dla Nvidia za 40 mld dolarów

Dyrektor generalny SoftBanku, Masayoshi Son zamierza sprzedać brytyjski Arm Holdings za ponad 40 mld dolarów. Nabył go zaledwie cztery lata wcześniej. Są głosy, iż oficjalne przejęcie zostanie ogłoszone już w przyszły poniedziałek. Nvidia nabędzie Arm Holdings za gotówkę oraz akcje. Dzięki temu SoftBank stanie się największym akcjonariuszem amerykańskiej firmy produkującej chipy.

Konflikt o Arm Holdings

Dodatkową korzyścią, która wynikła z tej transakcji jest rozwiązanie sporu pomiędzy Arm a Allenem Wu, który jest prezesem spółki na Chiny. Były plany usunięcia Wu ze spółki. Nie doszło to jednak do skutku. Dodatkowo domagał się kontroli nad firmą. Dzięki sprzedaży spółki ta kwestia rozwiązała się sama.

Cztery lata wcześniej

W 2016 roku SoftBank nabył Arm za 32 miliardy dolarów. Nvidia jest skłonna zapłacić za aktywa więcej niż Masayoshi Son, jednak dla firmy nie jest to duże wyzwanie finansowe. Sama Nvidia ma obecnie wycenę rynkową na poziomie ok. 300 miliardów dolarów. To pokazuje skalę rozwoju względem Arm. Warto zaznaczyć, że obie spółki w 2016 roku wyceniano na podobnym poziomie.

Wartość akcji Nvidia

Drugiego września cena za akcję Nvidii osiągnęła swój historyczny poziom 573.86 dolarów. W tym momencie cena lekko spadła do poziomu 486.58 dolarów. Spoglądając na historyczne wartości akcji widzimy, że wartość firmy stopniowo wzrasta z wyjątkiem ok. dwóch gorszych lat pomiędzy końcówką 2018 a początkiem 2020 roku, gdy akcje poszły o ok. 20 – 35% w dół względem początku czwartego kwartału 2018 r.

Fundusz Wizji

SoftBank już wcześniej posiadał warty sto miliardów tzw. Fundusz Wizji w Nvidii. Skupiał się on na prywatnych firmach technologicznych, jednakże został on sprzedany.

„Fundusz Wizji, który jest prowadzony przez bliskiego sojusznika pana Akshay’a Nahety i byłego kolegę z Deutsche Banku, Rajeeva Misrę, kontroluje 25 procent udziałów w spółce Arm”. 

Jak nabycie Arm wpłynie na Nvidię?

Dla Nvidia to kolejny krok w osiągnięciu pozycji najcenniejszego producenta układów scalonych na świecie. Spółka niedawno wyprzedziła samego Intela. Dzięki Arm Holdings i ich technologiom firma będzie w stanie rozwinąć swój katalog produktów na różne segmenty. Do tej pory producent był ukierunkowany na wysokowydajne procesory graficzne mogące wykonywać duże ilości zadań. Miało to zastosowanie w gamingu czy też programowaniu.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Komentarze