Słabnąca dominacja Bitcoin

Pierwszy raz w historii kryptowalut kapitalizacja Bitcoin stanowiła mniej niż 50% spośród kryptowalut na rynku. Na sile przybiera coraz więcej altcoinów takich jak Litecoin, Dash a zwłaszcza Ethereum, które ostatnimi czasy zabiera coraz silniejszej pozycji na rynku.

Na tak dużą popularność alternatywnych walut wpływają problemy samego Bitcoina. Rozmiar bloku wynoszący 1MB w odstępie 10 minut każdy okazuje się niewystarczający albo znieść wymagania rynku. Rozwiązaniem ma okazać się wprowadzenie SegWit, natomiast na dzień dzisiejszy problem nadal nie został rozwiązany. Coraz większe kolejki w mempool oraz wysokie opłaty transakcyjne sięgające nawet kilku dolarów zniechęcają użytkowników zmuszając ich do poszukiwania alternatyw.

Wielu ludzi nie stosuje już Bitcoina. Ludzie coraz częściej sprzedają swoje Bitcoiny przekształcając je na inne waluty. Jeżeli dwa lata temu Bitcoin spełniał wszystkie możliwe wymagania rynku to czy wtedy potrzebowaliśmy innych monet? Bitcoin miał wtedy niemal cały udział w rynku. Dzisiaj już tego nie ma.

powiedział Mike Belshe, prezes BitGo. (Źródło: forbes.com)

Firmy oraz startupy coraz bardziej kierują swój wzrok na inne kryptowaluty, które posiadają już nowocześniejsze rozwiązania niż Bitcoin. Liderem na rynku altcoinów okazało się Ethereum, którego oferuje firmom nie tylko o wiele szybsze transfery pieniężne ale także dostarczają wielu innych rozwiązań takich jak np. platforma programistyczna. Obroty Ethereum w przeliczeniu na dolara amerykańskiego niedawno przekroczyły obroty Bitcoin.

Bitcoin jednak nadal ma się dobrze i wciąż pozostaje najsilniejszą walutą na rynku. Jego kapitalizacja na dzień dzisiejszy wynosi poand 45 miliardów USD. W tym roku bije rekordy osiągając niedawno cenę 3000 USD za token. To właśnie Bitcoin zaczyna być uznawany jako waluta przez wiele krajów na świecie takich jak np. Australia. A jego popularność wciąż rośnie. Możemy tylko mieć nadzieję, że społeczności uda się w końcu dojść do porozumienia i wprowadzić rozwiązanie, które rozwiąże problemy z transakcjami i wysokimi opłatami. Bez tego Bitcoin nie będzie mógł stać się pełnoprawną walutą do codziennego użytku.

Rafał Żuchnik

Komentarze