Sieć T-Mobile zakłócona przez amerykańskich górników

738

Ostatnio pojawiła się informacja o zakusach giganta telekomunikacyjnego na Blockchain. Tym razem świat kryptowalut dotyka T-Mobile ale w innym sensie.

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) ujawniła w oficjalnym dokumencie (źródło tutaj), że jeden z podmiotów górniczych na rynku kryptowalut z siedzibą w Brooklynie zakłócał sieć LTE T-Mobile, wysyłając szkodliwe fale radiowe o częstotliwości 700 Mhz. FCC odnotowało w dokumencie opublikowanym 15 lutego, że 30 listopada złożono skargę niemieckiego podmiotu o potencjalnej ingerencji w jej sieć komórkową o następującej treści:

„W dniu 30 listopada 2017 r. w odpowiedzi na skargę agenci Biura Wykonawczego w Nowym Jorku potwierdzili techniką ustalania kierunku, że emisje radiowe w paśmie 700 MHz pochodzą z miejsca zamieszkania w Brooklynie w stanie Nowy Jork. Gdy urządzenie zakłócające zostało wyłączone, zakłócenie ustało. Zidentyfikowaliśmy urządzenie jako model Antminer s5 Bitcoin Miner. Urządzenie generowało niepożądane emisje na częstotliwościach przypisanych do sieci szerokopasmowej T-Mobile i spowodował szkodliwe zakłócenia „

Kontynuacja działalności urządzenia może zostać wznowiona jeśli zostanie naprawiona przyczyna zakłóceń. W USA za takie czynności grozi nie tylko kara finansowa ale nawet kara pozbawienia wolności. Przypadki podmiotów kopiących kryptowaluty zakłócających sieć LTE i sieci telefonii komórkowej dużych firm telekomunikacyjnych nie zostały zgłoszone w przeszłości, ponieważ zdecydowana większość zakładów górniczych nie ma siedziby w zatłoczonych miastach lub regionach. Górnictwo cyfrowe najczęściej lokuje się w zimnych rejonach Ziemi z tanią energią elektryczną. Górnicy zazwyczaj przenoszą się do takich krajów jak Islandia, Norwegia, Szwecja i Kanada, gdzie znajdują się znaczące źródła energii odnawialnej. Kraje takie jak Islandia, które mają prawie całą swoją energię elektryczną wytwarzaną z elektrowni wodnych i elektrowni słonecznych, co powoduje niski koszt oraz łatwą dostępność dla górników bitcoinów, co prowadzi do znacznego spadku kosztów operacyjnych. Co ważne sprzęt nowej generacji ma nie powodować emisji fal, które mogłyby powodować problem w odbiorze sieci lokalnych. O dalszych przypadkach związanych z górnictwem kryptowalut będziemy informować na naszym portalu na biężąco.

Komentarze