Shell i ING pracują nad handlową platformą blockchain

1 124

Piętnaście największych firm i instytucji świata, w tym banki, korporacje, firmy handlowe i energetyczne, zapoczątkowały nowe przedsięwzięcie pod nazwą „Komgo SA”, którego celem jest dążenie do cyfryzacji handlu międzynarodowego, poprzez otwartą platformę opartą na technologii blockchain. Założycielami przedsięwzięcia są takie podmioty  jak: BNP Paribas, Citi, Crédit Agricole Group, Gunvor, ING Group, czy koncern petrochemiczny Shell.

Inicjatywa „Komgo SA” rozpocznie działalność od dwóch produktów, które mają wystartować przed końcem tego roku. Pierwszy z nich ma za zadanie standaryzować i ułatwiać procesy KYC (Know Your Customer) bez korzystania z centralnej bazy danych. Wymiana dokumentów będzie wykonywana w zaszyfrowanym systemie, w oparciu o technologię blockchain. Drugim produktem będą cyfrowe umowy, zezwalane domom towarowym lub innym platformom na przesyłanie danych i dokumentów handlu cyfrowego na platformę Komgo SA.

„Potencjał, który posiada rozproszona księga rachunkowa (DLT) w transformacji sektora towarów, jest faktem, o czym świadczy sukces eksperymentów Easy Trading Connect. Możemy teraz rozpocząć długoterminową pracę, aby poprawić bezpieczeństwo i efektywność operacyjną w sektorze handlu towarami” – powiedział Toon Leijtens, dyrektor ds. technologii w Komgo SA

blockchain
źródło: pexels.com

Blockchain zredukuje udział dokumentów papierowych

Zamiast wymieniać się górą dokumentów pomiędzy wszystkimi uczestnikami wymiany towarowej, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z cyfrowej umowy, znacznie przyspieszając wszystkie operacje transakcyjne. Pierwszymi transakcjami będą ładunki na Morzu Północnym, które stanowią region odniesienia dla większości światowego handlu surowcami. Jak piszą, pierwszym i głównym celem platformy jest zatwierdzanie wymiany surowców energetycznych.

„Wkraczamy teraz w nową erę prostego i integracyjnego dostępu do technologii blockchain, aby rozwijać silniejsze, oparte na współpracy, biznesowe relacje, które wcześniej były poza naszym zasięgiem. Cieszymy się, że wiodące banki i domy towarowe tworzą razem inicjatywę Komgo SA, co radykalnie uprości i przyspieszy wiarygodność, audyty oraz dostępność finansowania handlu w całej branży” – powiedział Joseph Lubin, współzałożyciel projektu Ethereum i ConsenSys

Francuski gigant bankowości BNP Paribas, holenderskie banki ABN Amro i ING, a także szwajcarska firma energetyczna Mercuria, znaleźli się wśród grup łączących siły w tworzeniu nowej platformy handlowej. Jeśli tak ogromni gracze wkraczają do branży blockchain, pokazuje to tylko, jak wielką innowację stanowi łańcuch bloków.

Komentarze