SEC: Mayweather i DJ Khaled płacą kare za niewłaściwe promowanie ICO

937

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła zarzuty przeciwko Floydowi Mayweatherowi Jr., (jeden z najlepszych bokserów w historii), oraz producentowi muzycznemu Khaledowi Mohamedowi Khaled (znany także jako DJ Khaled). Zostali pociągnięci do rozliczenia się za nieujawnione kwoty pieniędzy, które otrzymywali za promowanie inwestycji w Initial Coin Offerings (ICO).

Pomimo potężnej ilości gotówki, którą zarobił Mayweather, 285 milionów $ w nagrodach, wynagrodzeniach, premiach i uprawnieniach między 1 czerwca 2017 r. a 1 czerwca 2018 roku. (275 milionów dolarów za walkę z Conorem McGregorem w sierpniu tego rok). To fighter i tak pokusił się o promowanie ICO za parę set tysięcy dolarów.

Gwiazdy nie ujawniały dokładnych kwot od trzech emitentów ICO. W tym 100 000 dolarów od Centra Tech Inc. dla Floyda oraz kwoty 50 000 dolarów dla Khaleda. Obaj reklamowali projekty na swoich kontach w mediach społecznościowych.

Promocje Mayweathera zawierały treści narażające jego obserwatorów na Twitterze na utratę środków. Wiadomości kusiły do jak najszybszego zakupu, – jako iż ICO Centry zaczyna się za kilka godzin i należy je zakupić najszybciej, jak to tylko możliwe. „Zdobądź swoje, zanim się wyprzedadzą, ja już swoje mam … „

Bokser bezgranicznie angażował się w marketing. W poście za pośrednictwem Twittera pisał: „Od teraz możecie mnie nazywać Floyd Crypto Mayweather”. W nakazie SEC okazało się, że Mayweather nie ujawnił, również, że dostał 200 000 $ za promowanie dwóch innych ICO.

W kwietniu 2018 r. Komisja złożyła pozew cywilny przeciwko założycielom Centry, twierdząc, że ICO było oszustwem. Biuro prokuratora amerykańskiego w południowym regionie nowojorskim złożyło takie same zarzuty karne.

Nadszedł czas na płacenie

Mayweather i Khaled zgodzili się zapłacić zaliczkę, kary i odsetki w łącznej wysokości 767,510 dolarów. W przypadku Mayweathera, bokser zgodził się zapłacić 300 000 $ w postaci zwrotu, kare 300 000 $, a także 14,775 $ w „odsetkach za zwłokę”. Khaled zgodził się zapłacić 50 000 $ w postaci zwrotu, 100 000 $ kary i 2,725 $ odsetek.

Ponadto Mayweather oświadczył, że nie będzie promować żadnych walut cyfrowych, przez trzy lata. Khaled zgodził się na podobny zakaz na okres dwóch lat. DJ poszedł na ugodę i kontynuje współpracę w śledztwie, które wciąż trwa.

Inwestorzy powinni być „sceptycznie nastawieni do doradztwa inwestycyjnego” zamieszczanego na platformach mediów społecznościowych, podkreślił Steven Peikin, amerykański prawnik i  współdyrektor Departamentu Egzekwowania przepisów SEC.

Zdjęcie: SEC.gov 

Komentarze