Sam Bankman Fried traci 458 milionów USD w akcjach Robinhood

2 139

Prokuratorzy przejmują 458 milionów USD w akcjach Robinhood zakupione przez Bankmana-Frieda

Amerykańscy prokuratorzy zdecydowali o przejęciu wartych 458 milionów dolarów spornych akcji Robinhood zakupionych przez byłego dyrektora generalnego FTX, Sama Bankmana-Frieda, poinformował w środę sędzia ds. upadłości Departament Sprawiedliwości (DoJ).

Według doniesień, amerykański prawnik Seth Shapiro powiedział sędziemu Johnowi Dorseyowi, który nadzoruje postępowanie upadłościowe giełdy FTX, że Departament Sprawiedliwości nie uważa 56 milionów akcji Robinhood za część masy upadłościowej FTX. Shapiro powiedział, że konkurencyjne roszczenia do akcji zgłoszone przez zbankrutowaną firmę kryptograficzną BlockFi, FTX, likwidatorów z Antigui i samego Bankmana-Frieda powinny zamiast tego zostać podlegać przepisom o przepadku mienia.

Shapiro powiedział, że prokuratorzy przejęli również środki na rachunkach bankowych w USA powiązanych z FTX Digital Markets z siedzibą na Bahamach, a akta sądowe pokazują, że na kontach Silvergate Bank i Farmington State Bank znajdowało się około 143 milionów dolarów.

Przeczytaj także : Warto czytać BiThub.pl –   Solana dała zarobić – wzrost kursu ponad 78 % w tydzień

Adwokat FTX, James Bromley, powiedział sędziemu, że żaden z aktywów przeznaczonych do zajęcia przez DoJ nie jest obecnie pod ich kontrolą i przyznał, że jest to „otwarte pytanie”, kto jest właścicielem akcji Robinhood.

Zgodnie z oświadczeniem złożonym pod przysięgą Bankman-Fried w sądzie w Antigui w grudniu kupił 7,42% udziałów w Robinhood za pośrednictwem Emergent Fidelity Technologies Ltd, korzystając ze środków pożyczonych od Alameda Research. Bankman-Fried był właścicielem 90% Emergent, a były współzałożyciel FTX, Gary Wang, posiadał pozostałe 10%.

22 grudnia FTX zwrócił się do amerykańskiego sądu o zamrożenie akcji Robinhood w celu zablokowania roszczenia BlockFi wobec nich po tym, jak zbankrutowany pożyczkodawca kryptowalut złożył wniosek o pozwanie Emergent, argumentując, że Alameda zobowiązała się do zabezpieczenia akcji w wysokości 680 milionów dolarów w pożyczkach obiecanych BlockFi.

„BlockFi jest uprawniony do korzystania i posiadania zabezpieczenia na podstawie Umowy Zastawu, ponieważ Emergent nie wywiązał się ze swoich zobowiązań wynikających z tej umowy i nie naprawił skutków niewykonania umowy” – napisali we wniosku.

„Zabezpieczenie jest własnością masy upadłościowej BlockFi i jest cenne i korzystne dla masy upadłościowej BlockFi”.

Firma BlockFi była jedną z pierwszych ofiar trwającej zarazy w ekosystemie kryptograficznym, która została rozprzestrzeniła się w następstwie bankructw FTX i siostrzanego funduszu Alameda Research z 11 listopada. Wkrótce potem BlockFi ogłosiło, że ma „znaczną ekspozycję” na FTX, w tym „zobowiązania należne nam od Alameda, aktywa przechowywane w FTX.com i niewykorzystane kwoty z naszej linii kredytowej w FTX.US”. BlockFi zostało zmuszone do ogłoszenia bankructwa 28 listopada.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze