Ruszają kryptowalutowe płatności transgraniczne w Rosji

Bank Rosji zgadza się na legalizację kryptowalut w celu dokonywania płatności transgranicznych

W przeciwieństwie do pomysłu wykorzystania krypto jako metody płatności, Bank Centralny Rosji zgodził się zezwolić na płatności transgraniczne przy użyciu kryptowalut z powodu zmian geopolitycznych.

Bank Rosji, bank centralny kraju, przyznał, że płatności transgraniczne w krypto są nieuniknione w obecnych warunkach geopolitycznych.

Rosyjski bank centralny przemyślał podejście do regulacji kryptowalut i uzgodnił z ministerstwem finansów zalegalizowanie kryptowalut dla płatności transgranicznych, poinformowała 5 września lokalna agencja informacyjna TASS.

Wiceminister finansów Aleksiej Moisejew powiedział, że Bank Rosji i ministerstwo finansów spodziewają się wkrótce legitymizować płatności transgraniczne w kryptowalutach.

Moiseev podkreślił znaczenie umożliwienia lokalnych usług kryptograficznych w Rosji, zauważając, że wielu Rosjan polega na zagranicznych platformach, aby otworzyć portfel kryptograficzny.

„Konieczne jest to zrobić w Rosji, angażując podmioty nadzorowane przez bank centralny, które są zobowiązane do przestrzegania wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i (KYC) poznania swojego klienta” – stwierdził urzędnik.

Rosyjscy prawodawcy do tej pory sprzeciwiali się pomysłowi wykorzystania kryptowalut jako metody płatności. W 2020 r. Rosja przyjęła ważną ustawę kryptograficzną „O cyfrowych aktywach finansowych”, która oficjalnie zabroniła używania kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) do celów płatniczych. Bank Rosji podchodzi sceptycznie do pomysłu płatności kryptowalutami, ponieważ chciał chronić rubla rosyjskiego jako jedynego prawnego środka płatniczego w kraju.

Pomysł płatności kryptograficznych w handlu krajowym w Rosji pojawił się pod koniec 2021 r. Następnie prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że „jeszcze przedwcześnie” używanie kryptowalut do handlu zasobami energetycznymi, takimi jak ropa i gaz.

Sytuacja najwyraźniej zmieniła się w związku z zachodnimi sankcjami gospodarczymi po inwazji Rosji na Ukrainę. W maju minister przemysłu i handlu oświadczył, że Rosja zalegalizuje płatności kryptograficzne „prędzej czy później”. Gubernator Banku Rosji Elvira Nabiullina również zasugerowała później, że krypto może być używane do płatności transgranicznych, ale tylko wtedy, gdy krypto nie dostanie się do krajowego systemu finansowego Rosji.

Według Moiseeva, bank centralny zrewidował swoje podejście do regulacji branży, „biorąc pod uwagę, że sytuacja się zmieniła”. Dodał, że planowana infrastruktura jest „zbyt sztywna” do wykorzystania kryptowalut w rozliczeniach transgranicznych. „Które z pewnością musimy jakoś zalegalizować” – podsumował.

Rosja próbuje uciekać do przodu przed nałożonymi przez kraje Zachodu sankcjami. Niedawno rząd Iranu uznał, o czym pisał BitHub.pl , że rozliczenia finansowe między innymi z Rosją mogą odbywać się za pomocą kryptowalut.

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi przez Iran, wszelkie towary mogą być importowane do Iranu i opłacane za pomocą kryptowalut, co ma na celu obejście sankcji USA, które krępowały gospodarkę i osłabiły walutę narodową.

Irańskie ministerstwo handlu wcześniej wydało oświadczenia wskazujące, że do września 2022 r. krypto i inteligentne kontrakty będą szeroko stosowane w handlu zagranicznym.

Rosja dostosowuje się do nowej rzeczywistości w ekspresowym tempie

Niedługo po tym, jak pojawiły się te wieści z Iranu, rosyjski premier Michaił Miszustin oświadczył, że przyjęcie aktywów cyfrowych jest konieczne jako „bezpiecznej alternatywy” dla płatności transgranicznych podczas strategicznej sesji na temat rozwoju krajowego systemu finansowego we wtorek.

Według Miszustina zasoby cyfrowe umożliwiają nieprzerwane płatności za import i eksport, dlatego ważne jest, aby technologia wymagana do ich obsługi była odpowiednio zintegrowana z instytucjami finansowymi kraju.

„Musimy intensywnie rozwijać innowacyjne obszary, w tym adaptację zasobów cyfrowych. To bezpieczna alternatywa dla wszystkich stron, która może zagwarantować nieprzerwaną płatność za dostawę towarów z zagranicy i na eksport” – powiedział Miszustin.

To nie pierwszy raz, kiedy władze w Rosji rozważają kryptowaluty w płatnościach międzynarodowych. W maju Iwan Czebeskow, szef Departamentu Polityki Finansowej w rosyjskim Ministerstwie Finansów, stwierdził, że:

„Pomysł wykorzystania walut cyfrowych w transakcjach rozliczeń międzynarodowych jest przedmiotem aktywnych dyskusji.

Bank Rosji potwierdził również możliwość płatności kryptograficznych w czerwcu, kiedy gubernator Banku Rosji Elvira Nabiullina stwierdziła, że ​​kryptowaluty mogą być używane w płatnościach transgranicznych lub międzynarodowych, ale tylko wtedy, gdy nie dostaną się do krajowego systemu finansowego Rosji.

Rosja właśnie przyśpiesza kurs i legalne płatności transgraniczne w kryptowalutach stają sie rzeczywistością.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://cointelegraph.com/news/bank-of-russia-agrees-to-legalize-crypto-for-cross-border-payments-report

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx