Rośnie zainteresowania bitcoinem w Chinach. Czy Baidu odpowiada za wzrost ceny BTC?

1 207
Ekonomista i trader, Alex Kruger, przebadał trendy pojawiające się w Baidu, najpopularniejszej chińskiej wyszukiwarce internetowej. Okazuje się, że Baidu i bitcoin mogą mieć ze sobą wiele wspólnego w kontekście ostatnich wzrostów ceny BTC. Mieszkańcy Chin coraz częściej zadają w wyszukiwarce pytanie o najpopularniejszą kryptowalutę.

Badanie Krugera

Alex Kruger poinformował o swoim odkryciu za pośrednictwem Twittera. Jak się okazuje, wzrost ceny bitcoina w maju pokrywa się ze wzrostem liczby zapytań z tego samego okresu w chińskiej przeglądarce. Baidu i bitcoin mają ze sobą wiele wspólnego.

https://twitter.com/krugermacro/status/1135695123780648960

Jest prawdopodobne, że korelacja między wzrostami ceny BTC i popularności zagadnienia na Baidu to nie przypadek. Chińscy inwestorzy już od dłuższego czasu szukają możliwości inwestycji alternatywnych ze strachu przed wojną handlową między USA i Chinami. Najczęściej uciekają się oni do wymiany środków na dolary lub kryptowaluty.

Kruger dodatkowo uargumentował swoje postulaty, pokazując, że większość ostatnich wzrostów zapytań o bitcoina na Baidu miała miejsce już w kwietniu, a także działa się bezpośrednio po rozpoczęciu lub w trakcie najwyższych wzrostów cen.

Chiny kontra USA

Okazuje się także, że Baidu i Google wyrażają podobne zachowania. Według Krugera, obie platformy wykazywały podobny poziom zainteresowania użytkowników bitcoinem w tym samym okresie – oczywiście z uwzględnieniem odpowiednich stref czasowych.

Badacz podkreślił także zjawisko niedźwiedziej rozbieżności, która miała miejsce w połowie maja. Wtedy to drastycznie zaczęła spadać popularność wyszukiwania bitcoina w obu wyszukiwarkach, podczas gdy cena samego aktywa stale rosła. Obecnie popularność wyszukiwanej frazy w Baidu wróciła na poziom zainteresowania z ceny $6000, w przypadku Google jest jednak inaczej. Popularność “Buy bitcoin” spadła wraz z końcem maja.

Internetowe koneksje

Wielu inwestorów stara się szukać wzorów, które pomogą przewidzieć zmiany ceny bitcoina. Obok śledzenia trendów wyszukiwania konkretnych fraz, ostatnio mogliśmy również przeczytać o nakładaniu na siebie przeszłych i obecnych wykresów bitcoina. W tej sytuacji jedno jest pewne. Bitcoin nadal jest aktywem nieprzewidywalnym i wciąż nie udało się znaleźć pewnego sposobu na przeanalizowanie jego zmienności.

Komentarze